1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
2 years ago
11

A store is having a sale on trail mix and jelly beans. For 5 pounds of trail mix and 3 pounds of jelly beans, the total cost is

$17. For 2 pounds of trail mix and 12 pounds of jelly beans, the total cost is $23. Find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.
Mathematics
1 answer:
GaryK [48]2 years ago
3 0

Answer:

Trail Mix costs $2.50 per pound, and Jelly Beans cost $1.50 per pound.

Step-by-step explanation:

Using x for trail mix and y for jelly beans, we have a system of equations being

\left \{ {{5x+3y=17} \atop {2x+12y=23}} \right.

We can solve this system using substitution

5x+3y=17

Divide by 5 to have a coefficient of 1 before x

x+\frac{3}{5} y=\frac{17}{5}

Subtract \frac{3}{5} y from each side to single out one variable to one side

x=\frac{17}{5} -\frac{3}{5} y

Now, we can plug in our value for x into the given equation

2(\frac{17}{5} -\frac{3}{5} y)+12y=23

Open the parentheses

\frac{34}{5} -1\frac{1}{5} y+12y=23

Merge Y values

6.8+10.8y=23

Separate numerical values from variables

10.8y=16.2

Divide by 10.8 in order to have a coefficient of 1

y=1.5

Now that we have one of the values, we know that a pound of jelly beans costs $1.50. We can now plug in 1.5 for y into one of our equations to find x.

5x+3(1.5)=17

Open parentheses

5x+4.5=17

Single out the variable

5x=12.5

Divide by 5 to have a coefficient of 1 before x

x=2.5

y=1.5

You might be interested in
TELL ME THIS ANSWER ​
V125BC [204]

Answer:

hope this helps you

have a great day God bless you

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twitter allows companies to reach consumers with
Travka [436]

Answer:

Short personal messages

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply the following<br>1)34/7×3<br>2)3/8×7<br>3)3/4×7​
Gelneren [198K]

Answer:

1) 102/21

2) 21/51

3) 21/24

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The arithmetic sequence a; is defined by the formula:
Morgarella [4.7K]

Answer:

The sum of the first 650 terms of the given arithmetic sequence is 2,322,775

Step-by-step explanation:

The first term here is 4

while the nth term would be ai = a(i-1) + 11

Kindly note that i and 1 are subscript of a

Mathematically, the sum of n terms of an arithmetic sequence can be calculated using the formula

Sn = n/2[2a + (n-1)d)

Here, our n is 650, a is 4, d is the difference between two successive terms which is 11.

Plugging these values, we have

Sn = (650/2) (2(4) + (650-1)11)

Sn = 325(8 + 7,139)

Sn = 325(7,147)

Sn = 2,322,775

6 0
3 years ago
Write an expression to show how many meters are equivalent to x centimeters
S_A_V [24]
1 meter is 100 centimeters so...

x meters are equal to 100x centimeters
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • UPDATE: NEED HELP! DUE TONIGHT! THANK YOU!
    7·1 answer
  • If a cone has a volume of 60pi cubic meters then what is the radius, height, and diameter
    9·2 answers
  • Find the missing length. If needed route to the nearest 10th. The length of X is? PLEASE ANSWER AND EXPLAIN PLEASEEE
    11·1 answer
  • 2.25 x 10 to the 10 standard notation
    7·1 answer
  • 3 hours worked for $12,9 hours worked for $36​
    10·2 answers
  • 4,523 ÷ 3 help me please
    12·1 answer
  • The Apple Store in Honolulu sells 6,300 iPhones during a 5 hour time period. How many iPhones is The Apple Store selling in 1 mi
    6·2 answers
  • Help me with this math question please I'm giving away brainliests​
    11·2 answers
  • Can someone tell me what this figure is HEEEEEEEEEELP !!!!!!!<br><br>​
    8·2 answers
  • Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.<br><br> $1.12 for 8.2 ounces
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!