If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie?
2 answers:
Answer:
0.35
Step-by-step explanation:
if they have 3 cookies for $1.05 you would ÷ (devide) $1.05 by the amount of cookies (3) to find how much 1 cookie is worth. 1.05÷3=0.35
Answer: $0.35 which is the same as 35 cents
==========================================
Work Shown:
3 cookies = $1.05
3/3 cookies = $1.05/3
1 cookie = $0.35 = 35 cents
You might be interested in
20x + 15y = 2000 x + y = 115 55+60=115 20 (55) + 15 (60)=2000 1100+900=2000 2000=2000
B. Liter is about 33 oz and quart is 32oz
If you take the original amount 45 and subtract the admission fee 17 you get what is left over which would be 28 dollars. Good Luck and I hope that this helps!!
Answer:
length = 23.68 m
perimeter = 15.84m