1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tomtit [17]
2 years ago
13

If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie?

Mathematics
2 answers:
kirill [66]2 years ago
8 0

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

if they have 3 cookies for $1.05 you would ÷ (devide) $1.05 by the amount of cookies (3) to find how much 1 cookie is worth. 1.05÷3=0.35

ElenaW [278]2 years ago
7 0

Answer:  $0.35 which is the same as 35 cents

==========================================

Work Shown:

3 cookies = $1.05

3/3 cookies = $1.05/3

1 cookie = $0.35 = 35 cents

You might be interested in
How do I prove this?
77julia77 [94]

Answer:

With math I think

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Write an equation that can be used to solve the following: The sum of a number, n, and a number 5 larger than it is 41.
navik [9.2K]

n + n + 5 = 41 (4) 5n + n + 1 = 41

<em>n and "5 larger than n" </em>

'5 larger than n' = equivalent to n + 5

We now have n + n + 5

The problem says 41, thus;

<em>n + n + 5 = 41</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
. In a study about the relationship between the age of a person and the preference for digital vs analog watches, which of the f
Daniel [21]

Answer:

B and the first d and second one.

Step-by-step explanation:

The age is a big factor and b can showing the preference per age

6 0
3 years ago
In a certain year the population of a country reached 321 million. The overall birth rate was births per​ 1000, and the overall
kkurt [141]

Answer:

Then it would stay at 321 million

Step-by-step explanation:

if the birth and death rate is both 1000 then nothing will change. Population wise.

4 0
2 years ago
Two and six hundred thousandths in standard form
mihalych1998 [28]
2.600 in standard form
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A regular hexagon is inscribed (vertices lie on the circles) in a circle.
    15·1 answer
  • 3.29 x 6 + 4 - 3 / 2?
    11·1 answer
  • Jessica can paint 12 rocks in 8 minutes. How many rocks can she paint in 48 minutes
    14·2 answers
  • PLS HELP ASAP OR I WILL FAIL How much time will Alex need to walk to his school, which is 2 1/4 miles away from his house, if he
    9·1 answer
  • Please help me grades go in tmrw
    14·2 answers
  • Can u pretty please help me it’s late I’m really struggling
    14·1 answer
  • A website sells sweaters. The amount of sales p(c) varies directly with the number of customers c.
    8·1 answer
  • -12x&lt;60<br><br> Pls help ASAP
    6·1 answer
  • Which is the better option?<br> 25% off of $40 or 15% off of $35
    5·2 answers
  • Jessica's dog weighed 91.5 pounds at the beginning of summer but lost 5.2
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!