1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
9

This doesn’t make sense explain plz

Mathematics
1 answer:
AnnZ [28]2 years ago
5 0

Its simple, graph them.

For the first equation, go on the Y-Axis (the vertical one) and go to 4. Then from there go up 1, right 6.

For the second equation go on the Y-Axis (the vertical one) and plot a point at 1 (aka 0,1) Now you go up 1, right 3.

When you see an equation like y=2x+3, the 3 represents the point (0,3) as when the x is 0, y=3. Just plug the numbers in. And as for the "2x" 2 is the slope. Slope is always rise/run or up, then right. So if its 2 your slope is 2/1, rise 2, over 1. If it "-2x" is your slope then all you have to do is go down 2, right 1.

I hope this cleared up your confusion, brainliest/heart would help.

You might be interested in
Josh is trying to factor the expression
mrs_skeptik [129]

Answer:

a) Josh likely made the negative and positive multiplication error.

b) -20a-8+12b

= -4(5a+2-3b)

Step-by-step explanation:

To check if you are correct, you can always simplify it again:

-4(5a+2-3b)

=-20a-8+12b

Remember:

Negative times negative equals to positive, negative times positive equals to negative!

I hope this is helpful! :)

4 0
2 years ago
A map that has a scale of 3 cm: 18 km. If Riverside and Smithville are 54km apart then they are how far apart on the map?
SVETLANKA909090 [29]

Setting up the ratio, you get 3/18=x/54. Solve the proportion, you get that Riverside and Smithville are 9 cm apart on the map.


8 0
3 years ago
What is the value of tan C in this triangle?​
goblinko [34]

Answer:

\large\boxed{\dfrac{24}{7}}

Step-by-step explanation:

tangent=\dfrac{opposite}{adjacent}

We have

opposite=24\\adjacent=7

Substitute:

\tan C=\dfrac{24}{7}

5 0
3 years ago
10. Three kinds of teas are worth $4.60 per pound, $5.75 per pound, and $6.50 per pound. They are to be
zepelin [54]

Answer:

The mass of the $4.60/lb tea that should be used in the mixture is 10 lb

The mass of the $5.75/lb tea that should be used in the mixture is 8 lb

The mass of the $6.50/lb tea that should be used in the mixture is 2 lb

Step-by-step explanation:

The parameters of the question are;

The worth of the three teas are

Tea A = $4.60/lb

Tea B = $5.75/lb

Tea C = $6.50/lb

The mass of the mixture of the three teas = 20 lb

The worth of the mixture of the three teas = $5.25 per pound = $5.25/lb

The amount of the $4.60 in the mixture = The sum of the amount of the other two teas

Therefore, given that the mass of the mixture = 20 lb, we have in the mixture;

The mass of tea A + The mass of Tea B + The mass of Tea C = 20 lb

The mass of tea A = The mass of Tea B + The mass of Tea C

Therefore;

The mass of tea A + The mass of tea A = 20 lb

2 × The mass of tea A in the mixture = 20 lb

The mass of tea A in the mixture = 20 lb/2 = 10 lb

The mass of tea A in the mixture = 10 lb

The mass of Tea B + The mass of Tea C = The mass of tea A = 10 lb

The mass of Tea B + The mass of Tea C = 10 lb

The mass of Tea B  = 10 lb - The mass of Tea C

Where the mass of Tea C in the mixture = x, we have;

The mass of Tea B in the mixture = 10 lb - x

The cost of the 10 lb of tea A = 10 × $4.60 = $46.0

The worth of the tea mixture = 20 × $5.25 = $105

The worth of the remaining 10 lb of the mixture comprising of tea A and tea B is given as follows;

The worth of Tea B + The worth of Tea C in the mixture = $105.00 - $46.00 = $59.00

Therefore, we have;

x lb × $6.50/lb + (10 - x) lb × $5.75/lb = $59.00

x × $6.50 - x × $5.75 + $57.50 = $59.00

x × $0.75 = $59.00 -  $57.50 = $1.50

x =  $1.50/$0.75 = 2 lb

∴ The mass of Tea C in the mixture = 2 lb

The mass of Tea B in the mixture = 10 lb - x = 10 lb - 2 lb = 8 lb

The mass of Tea B in the mixture = 8 lb

Therefore, since we have;

Tea A = $4.60/lb

Tea B = $5.75/lb

Tea C = $6.50/lb

The mass of tea A in the mixture = 10 lb

The mass of tea B in the mixture = 8 lb

The mass of tea C in the mixture = 2 lb, we find;

The mass of the $4.60/lb tea that should be used in the mixture = 10 lb

The mass of the $5.75/lb tea that should be used in the mixture = 8 lb

The mass of the $6.50/lb tea that should be used in the mixture = 2 lb.

6 0
3 years ago
If 1 comes before 2 then what comes in between 1 and 2
Ann [662]
Between 1 and 2 would be decimals. E.g: 1.1, 1.2,1.3 etc
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alyssa rode her bicycle 14.2 miles in 0.8 hours. What is the average number of miles she rode per hour
    10·1 answer
  • A person goes fishing and comes back with five fish. What type of data is this?
    6·1 answer
  • Riley has 78 postcards she wants to put 6 on each poster board. How many poster boards will she need
    7·1 answer
  • Write the quadratic expression -16t^2-8t+24 in factored form
    5·1 answer
  • You have 10 cups of a cleaning solution that is 10% white vinegar and 90% water. You want the mixture to be 20% white vinegar an
    14·1 answer
  • in Manufacturing Company with 450 employees begins a new product line and must increase their number of employees by 18%. How ma
    12·1 answer
  • 0.63 =1.00 0.634 plus what equals a dollar
    7·2 answers
  • Help me like please just help me and don’t answer if u don’t know the answer
    15·2 answers
  • A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate
    11·1 answer
  • If f(x) = 2x + 10, evaluate the function when x = 6
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!