1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
2 years ago
8

Complete the proof.Prove: △UWX ≅ △UVX A. AAS B. ASA C. HL D. SAS

Mathematics
1 answer:
Serjik [45]2 years ago
5 0
SAS

They share two sides, one marked by the red lines, and the line they share in the middle. They also share the angle of that middle line, at the bottom.

The angle is between the sides, so it’s SAS
You might be interested in
How much will you pay for 5 pounds of shrimp if the cost is 2 pounds for $10.99?
RoseWind [281]
2 pounds for $10.99 means 1 pound for $5.495 => 5 pounds for $27.475
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the lateral area of the cone. radius 32 height 25
padilas [110]

Answer:

<h3>200201+1918191=9191919289+</h3>

Step-by-step explanation:

<h3>tnks </h3>

4 0
2 years ago
Which group was charged the highest rates by the railroads during the late 19th century?
Nutka1998 [239]
The correct answer is D
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
compare the functions shown below. Using complete sentences, explain which function has the greatest y-intercept
Dafna11 [192]

Answer:

Hey, idk the answer but are you taking alebra 1 on flvs? if so what were the questioned asked because i have a DBA tomorrow and i need the questions so i know what to expect.. i'm sorry i don't have the answer

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
3 x {(300 - 70 ÷ 5) - [3 x 23 - (8 - 2 x 3)]}<br><br> A.657<br> B.2433<br> C. -843
Liula [17]

Answer:

657

Step-by-step explanation:

pemdas

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x in the solution to the system
    10·1 answer
  • Which number is the largest A. 0.37 B. 0.037 C. 0.004
    9·2 answers
  • What is negative 3 minus x equals negative 10
    11·2 answers
  • HELP PLS WILL GIVE BRAINLISTE
    8·2 answers
  • PLEASE HELP. WILL MARK BRAINLIEST.
    6·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Wanna see me run to that hill?<br><br> Wanna see me do it again?
    12·2 answers
  • 4. Write the equation that describes the line in slope-intercept form.
    6·1 answer
  • My am never friends have 3/4 and one nickel to spend if Maia and her friends share the money equally how much for each person ge
    5·1 answer
  • Mr. Jacob arrived at his school at 07:10 and left at 15:45. How long was he in his school?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!