Let the hamburgers be x and cheese burgers be y.
x + y = 24
3x + 3.5 y = 79
x = 24 - y.
Substituting the value of x,
3( 24 - y) + 3.5 y = 79
72- 3y + 3.5 y = 79
72 + 0.5 y = 79
0.5y = 79 - 72 = 7
1/2 y = 7
thus, y = 7 * 2 = 14
Substituting the value for x,
x + y = 24
x + 14 = 24
x = 24-14 = 10
Thus, x = 10.
Thus, she sold 10 hamburgers and 14 cheeseburgers
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
What do you need help with? it helps us to know the question!
I think it has the same DNA as its parent