1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
2 years ago
13

Divya glued a ribbon around a clipboard. The clipboard is 9 inches wide and 11 inches tall. What is the length of ribbon used an

d the area of the clipboard?
Mathematics
1 answer:
ziro4ka [17]2 years ago
7 0

Based on the dimensions of the clipboard, the length of the ribbon is <u>40 inches</u><u> </u>and the area of the clipboard is<u> 99 inches ².</u>

The ribbon goes around the clipboard which means that its length is the clipboard's perimeter which is calculated as:

<em>= 2 x length + 2 x Width </em>

= 2 x 9 + 2 x 11

= 18 + 22

= 40 inches

The area of the clipboard will be:

<em>= Length x Width </em>

= 9 x 11

= 99 inches ²

In conclusion, the length is 40 inches and the area is 99 inches²

<em>Find out more about </em><em>area </em><em>at brainly.com/question/16997207. </em>

You might be interested in
John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How M
Alexxx [7]
Let the hamburgers be x and cheese burgers be y.

x + y = 24
3x + 3.5 y = 79

x = 24 - y.

Substituting the value of x,

3( 24 - y) + 3.5 y = 79

 72- 3y + 3.5 y = 79
72 + 0.5 y = 79

0.5y = 79 - 72 = 7
1/2 y = 7

thus, y = 7 * 2 = 14

Substituting the value for x,

x + y = 24
x + 14 = 24
x = 24-14 = 10
Thus, x = 10.

Thus, she sold 10 hamburgers and 14 cheeseburgers 
4 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer please help
german
What do you need help with? it helps us to know the question!
7 0
4 years ago
Which best describes the dna of a cloned animal
pychu [463]
I think it has the same DNA as its parent
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In quadratic formula
lorasvet [3.4K]

x² - x - 12 = 0


x = \dfrac{-b \pm \sqrt{b^{2} - 4ac}}{2a}


a = 1, b = -1, c = -12

x = \dfrac{1 \pm \sqrt{(-1)^{2} - 4(1)(-12)}}{2(1)}


x = 4 or -3


Answer: 4 or -3

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the maximum y-value for f(x)= -4(x-6)^2 + 3
    5·1 answer
  • If b=a, where one the number line will b appear
    11·1 answer
  • Calculate the Ek of a car which has a mass of 1000 kg and is moving at the rate of 20 m/s
    13·1 answer
  • How to solve 2X^2+Y^2 = X^2-Y^2
    7·1 answer
  • Please help me with this and thank you
    7·1 answer
  • . What is our rule about how heat is transferred?
    15·1 answer
  • 84,303,912 in word form is
    5·2 answers
  • Persuade Mr.Zorn whether the numbers 12, 16, and 20 make a right triangle or not. make sure to state reasons for and against you
    7·1 answer
  • Simplify using the division rule<br> 14,252<br> Trs
    13·1 answer
  • Pleaseeeeeeeee<br> help me
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!