1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faust18 [17]
2 years ago
12

(x-3)^2=5 ? confused

Mathematics
1 answer:
Vanyuwa [196]2 years ago
5 0

(x-3)^2=5\implies \sqrt{(x-3)^2}=\sqrt{5}\implies (x-3)=\sqrt{5}\implies x = \sqrt{5}+3

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Clim_%7Bx%20%5Cto%200%20%28%5Cfrac%7Bx%28x-2%29%7D%7B2-2e%5E2x%7D%20%29" id="TexFormula1" ti
krek1111 [17]

Answer: 0

Step-by-step explanation:

Substituting in x=0, we get

\frac{0(0-2)}{2-2e^{2}(0)}=0

7 0
2 years ago
Give the domain of  f(x) = 9^(x-4) +7
Lena [83]
D) All Real Numbers.
7 0
3 years ago
Help help help please
yaroslaw [1]

Answer:

∠TUY = 120°

Step-by-step explanation:

There are two rules you can apply here:

1) The sum of the angles inside a triangle is 180°.  This means that ∠SUT = 180° - 70° - 50 ° = 60°

2) A vector coming out of a line two angles between itself and the line, and they add up to 180° as well. This means that ∠TUY = 180° - ∠SUT.  So ∠TUY = 180° - 60° = 120°

So the missing angle one hundred and twenty degrees.

4 0
3 years ago
Pls help me find the answer​
Korolek [52]
To what?? Please explain.
8 0
3 years ago
Plz answer this i will give the brianliest!
Softa [21]

Answer:

11 ounces

Step-by-step explanation:

  1. Find out how many ounces are in 4 pounds 2 ounces. There are 16 ounces in a pound, so that would be 66 ounces.
  2. Divide 66 by 6.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • An absolute value inequality is a compound inequality. True or False
    8·2 answers
  • Blueprint paper can be purchased in a roll that is 36 inches wide. If unrolled, the paper would extend 150 feet in length. What
    13·1 answer
  • 3 root 5c*root 15c^3
    7·1 answer
  • Can someone help me please
    10·1 answer
  • candy bars have increased in price by 8% in recent years. if today’s price is approximately $1.60, how much was the original pri
    11·2 answers
  • The cost of 3 ibs of turkey is $9.81. What is the cost per pound for the turkey?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!
    11·1 answer
  • Helpp!! ill give brainliest! just explain a little at least
    12·1 answer
  • Find the angle measures of a triangle if the first angle is thirty-one degrees more than the second, and the third is five degre
    13·1 answer
  • The population of a city has increased by 15% since it was last measured if the current population is 43700 what was the previou
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!