Answer:
okay
Step-by-step explanation:
Answer:
Exponential
Step-by-step explanation:
Linear is easy to remember because it goes in a straight LINE.
Only other option is a quadratic and this does not create a parabola
Y=-2/3x-1.3 (0,-4)
~ Hope This Helps :)
Here is an example:
Josh bought 7 apples for $21.
21/7 is 3, so one apple costs $3. This is the unit rate.
21/7 simplifies to 3/1, that’s another way to think about it. Simplify the fraction until the denominator is 1.
Hope this helps! Tell me if you have any questions!
Answer :
15 ( theres 15 pickles so you can serve a pickle 15 times )