1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ale4655 [162]
2 years ago
10

735 mil. Trip in 15 hours what was their average rate

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]2 years ago
5 0

Answer:

`49 MPH

Step-by-step explanation:

If it took them 15 hours to go 735 miles, and you are trying to find the average rate, then divide the miles by the time (in hours), so for this specific problem, it would be 735 divided by 15 hours, and you will find the answer as 49. (MPH)

You might be interested in
Help show works rep by step I’ll give brainly
masha68 [24]

Answer:

4 lbs left after 5 days

Step-by-step explanation:

First, you need to step up an equation!

You know that Soomin has a total of 20 pounds and that she's using it, so you are going to use subtraction.

She uses 3 1/5 pounds per day so you write:

20 - 3 1/5x

and you know that she wants to know how much she has left after 5 days so you replace the x with 5:

20 - (3 1/5) * 5

Multiply first:

20 - 16

After Subtracting you get the answer:

4 lbs left

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the factored form of the polynomial z² − 10z + 25?
qwelly [4]

Answer:

( z - 5 ) ( z - 5 )

Step-by-step explanation:

z² − 10z + 25

= z² − 5z - 5z + 25

= z ( z - 5 ) - 5 ( z - 5 )

= ( z - 5 ) ( z - 5 )

3 0
3 years ago
If a gas cost $3.29 per gallon and I fill my tank with 12.6 gallons then how much will I be charged
Lelu [443]

Answer:

Step-by-step explanation:

So you do 3.29*12.6=41.454. Since we are dealing with money we round to get $41.45

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help math thank you
Alina [70]

a: 30

b:40

c:78

d:36

e:20

f:96

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cell phone company charges a flat rate of $3.99 per month, with an additional charge of $0.05 per minute. How many minutes did
sasho [114]

Step-by-step explanation:

Monthly bill - Flat rate = $38.44 - $3.99 = $34.45.

Minutes used = $34.45 / $0.05 = 689.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ashley’s math average decreased 12 points to 78. Then she completed an extra credit assignment and raised her final average by 5
    13·3 answers
  • Median math question
    5·1 answer
  • What are the steps to get 4 - 2i?
    10·1 answer
  • ​Hooke's Law. The distance d when a spring is stretched by a hanging object varies directly as the weight w of the object. If th
    5·1 answer
  • bob has 64 cups. could he distribute them into 6 equally in stacks and not have any left over? Explain
    9·1 answer
  • The manager of a restaurant found that the cost to produce 300 cups of coffee is ​$30.43​, while the cost to produce 500 cups is
    12·1 answer
  • I need help 20 points for this !!!
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3/ x^5y ?
    10·1 answer
  • It takes 3 hours to cook an 8-pound turkey. How long would it take to cook a turkey that is 14 pounds? Round to the nearest tent
    13·1 answer
  • What is the slope of a line that passes through the point (-3,0) and has a y-intercept of 12
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!