1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
2 years ago
14

A package of 6 pairs of insulated socks costs ​$31.74. What is the unit price of the pairs of socks​? Question content area bott

om Part 1 The unit price is ​$enter your response here per pair of socks.
Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]2 years ago
5 0

Based on the information given the unit price of the pairs of socks​ is $5.29.

Using this formula

Unit price=Costs price/Number of pairs of socks

Where:

Costs price=​$31.74

Number of pairs of socks=6

Let plug in the formula

Unit price=$31.74/6

Unit price=$5.29

Inconclusion the unit price of the pairs of socks​ is $5.29.

Learn more about unit price here:brainly.com/question/14125148

You might be interested in
Use the formulas for a cylinder:<br> r = 2<br> h = 6<br> SA = ?
IrinaK [193]
SA=2 \pi rh+2\pi r^{2}
SA=2 \pi (2)(6)+2\pi  (2)^{2}
SA=24\pi + 8\pi
SA=32\pi
4 0
3 years ago
The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue<br>graph?​
Semenov [28]

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

Graph the parabola using the direction, vertex, focus, and axis of symmetry.

vertex- (5,0)

focus- (5,1/4)

axis of symmetry-  x=5

directrix- y=-1/4

ps. can u mark me brainliest if i get this aswer right plz????

thank u!!!!

5 0
2 years ago
Simplify 2x + 1 - x +2.​
Pavlova-9 [17]

Answer:

the answer is x + 3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Solve the following systems of 3-variable linear equations.​
Dima020 [189]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Your help would be greatly appreciated
mojhsa [17]
17% is the answer to the question
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Using the ratio of perfect squares method, What is the square root of 68 rounded to the nearest hundredth?
    12·2 answers
  • Mrs.fan wrote 5 tenths minus 3 hundredths on the board. Michael said the answer is 2 tenths because 5 minus 3 is 2. Is he correc
    10·1 answer
  • Use the distributive property to create an equivalent expression to 9x + 21.
    6·1 answer
  • Which of the following choices are equivalent to the expression below? Check<br> all that apply
    7·1 answer
  • Malcolm wanted to build a dog run with an area of 64. What is the smallest perimeter the dog run could be
    12·1 answer
  • The U.S. Census Bureau reports that in the year 2008, the mean household income was $68,424 and the median was $50,303. If a his
    7·1 answer
  • Opinion needed!!
    15·1 answer
  • 1
    14·1 answer
  • Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all
    10·1 answer
  • Which choice shows 2*4*15 rewritten correctly using the commutative property
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!