1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Licemer1 [7]
2 years ago
14

A: 8 pop tarts for $2.04 B: 12 pop tarts for $3.07 Which is the better deal?

Mathematics
1 answer:
zaharov [31]2 years ago
4 0
So in this equation you simply have to find the unit rate.

For question A you would have to do $2.04/8 which give you 0.255 which rounded is $0.26

For question B you would have to do $3.07/12 which gives you 0.25583333 which rounded is $0.26

Therefore their rounded price would be the same but if you have to choose between either either then Option A would be the better option.
You might be interested in
Emily is entering a bicycle race for charity. Her mother pledges $0.60 for every 0.5 mile she bikes. If Emily bikes 8 miles, how
ollegr [7]
$9.60
8miles/0.5miles= 16
$0.60 x 16 = $9.60
5 0
2 years ago
Part 1: Record Information Spend a short amount of time (one to five minutes) doing your activity. Answer the following question
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

I think your gonna have to do this one on your own because this is a whole experiment. Just saying. :)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Geometry: Similarity, Congruence, Proofs Question: Why are proofs so picky? Why can’t we just measure the two figures to see if
FrozenT [24]

Answer:

Haha proofs are an interesting thing. Usually, nothing is to scale, which is why you can't measure anything. They are pretty annoying, but it helps to know why certain things are the way that they are and develop justification skills for higher level math.

Sorry to discourage you, but you're going to see "Justify" quite a lot in calculus and beyond which is basically a more informal version of a proof

you can never escape it tbh lol

5 0
2 years ago
What numbers multiplied by themselves give the following: 4 36 64 121
Dmitry [639]

Answer:

2, 6, 8, 11

Step-by-step explanation:

A number multiplied by itself gives a perfect square.

4 = 2²

36 = 6²

64 = 8²

121 = 11²

4 0
3 years ago
if the first and third of three consecutive odd integers are added, the result is 63 less than five times the second integer. fi
ollegr [7]

The value of third consecutive odd is 23

• In Mathematics, algebra is a branch which only deals with symbols and the rule for  the manipulation of these symbols. Algebra is divided into different sub branches such as advanced algebra, linear algebra, elementary algebra, abstract algebra etc.

• The basics of algebra contains numbers, variables, constants, expressions and equations. The basic four operations of algebra are addition, subtraction, multiplication, division.

Let the first consecutive odd integer be x

Second consecutive integer = x+2

Third consecutive integer = x+4

We are given that

First + third = 5(Second) – 63

x + x + 4 = 5 (x+2) -63

2x + 4 = 5x +10 -63

-3x = -57

3x = 57

x = 19

First Consecutive odd = 19

Second Consecutive odd = 21

Third Consecutive odd = 23

Learn more about algebra here

brainly.com/question/723406

#SPJ4

5 0
1 year ago
Other questions:
  • 20 - 4x = 2(4 - 8x) This needs solving
    5·2 answers
  • How many feet are in 144 inches?<br> Please show work!!!!!
    6·1 answer
  • Today, the mailman sorted 57 letters during his first hour of work, 69 letters during his second hour, 81 letters during his thi
    9·1 answer
  • What is the value of g(−3) when g(x)=2x−2 ?<br><br><br> Enter your answer in the box.<br> g(−3)=
    13·1 answer
  • A survey showed that 84​% of adults need correction​ (eyeglasses, contacts,​ surgery, etc.) for their eyesight. If 22 adults are
    14·1 answer
  • Re Math 7 - Q1 - 13687
    8·1 answer
  • Olivia orderd 5 books online each book weighed 2 1/3.what is tge total weight altogether
    7·2 answers
  • Evaluate the following expression<br><br> 40 -8 - 102
    10·1 answer
  • For an end-of-year party, Ms. Wilson purchased 98 stickers and 56 lollipops. Each student will receive an equal number of sticke
    8·1 answer
  • Translate the sentence into an equation.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!