First, set up a proportion. 10.3% is the percentage of students who cancelled, but the question is asking for the students who are attending, so let’s use 89.7% to make it easier. The proportion would be x over 58 is equal to 89.7% over 100%. Multiply 58 by 89.7, giving you 5,202.6. Next, take 5,202.6 and divide it by 100. This should give you 52. 026, but it’s best to round this to 52. 52 students actually attend the art class, making this your final answer.
Answer:
Step-by-step explanation:
Charging by the quarter mile is for purpose of making that particular taxi service seem cheaper than the others when they post a per mile charge. If this taxi company is charging .50 per 1/4 mile, they are charging $2 per mile. So we will base our equation on the per mile charge, not the per quarter-mile charge. If x is the number of mile driven (our uknown), and we have a flat fee of $2.50 regardless of how many miles we are driven, the cost function in terms of miles is
C(x) = 2x + 2.50
If we are driven 5 miles, then
C(5) = 2(5) + 2.50 so
C(5) = 10 + 2.50 and
C(5) = $12.50
It would cost $12.50 to be driven 5 miles
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
<h3>
Answer: 11.55 liters</h3>
=================================================
Work Shown:
275 mL = 275/1000 = 0.275 L
1 cup = 0.275 L
6 cups = 6*0.275 L = 1.65 L
He drinks 1.65 L per day, so over 7 days he drinks a total of 7*1.65 = 11.55 liters.