1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
2 years ago
14

What is this 3(x+2)<4(x−2)

Mathematics
2 answers:
VARVARA [1.3K]2 years ago
5 0
Answer:

x>14

hope this helped
maks197457 [2]2 years ago
3 0

Answer:

x > 14

Step-by-step explanation:

i guess

You might be interested in
There are 58 students enrolled in an art class. The day before the class begins, 10.3% of the students cancel. How many students
Sidana [21]
First, set up a proportion. 10.3% is the percentage of students who cancelled, but the question is asking for the students who are attending, so let’s use 89.7% to make it easier. The proportion would be x over 58 is equal to 89.7% over 100%. Multiply 58 by 89.7, giving you 5,202.6. Next, take 5,202.6 and divide it by 100. This should give you 52. 026, but it’s best to round this to 52. 52 students actually attend the art class, making this your final answer.
7 0
3 years ago
WILL MARK BRILLIANT!!! I need help ASAP
Rashid [163]

Answer:

Step-by-step explanation:

Charging by the quarter mile is for purpose of making that particular taxi service seem cheaper than the others when they post a per mile charge.  If this taxi company is charging .50 per 1/4 mile, they are charging $2 per mile.  So we will base our equation on the per mile charge, not the per quarter-mile charge.  If x is the number of mile driven (our uknown), and we have a flat fee of $2.50 regardless of how many miles we are driven, the cost function in terms of miles is

C(x) = 2x + 2.50

If we are driven 5 miles, then

C(5) = 2(5) + 2.50 so

C(5) = 10 + 2.50 and

C(5) = $12.50

It would cost $12.50 to be driven 5 miles

5 0
3 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
3 years ago
Paul drinks 6 cups of coffee each day. Each cup contains 275 milliliters of coffee. How
scZoUnD [109]
<h3>Answer:  11.55 liters</h3>

=================================================

Work Shown:

275 mL = 275/1000 = 0.275 L

1 cup = 0.275 L

6 cups = 6*0.275 L = 1.65 L

He drinks 1.65 L per day, so over 7 days he drinks a total of 7*1.65 = 11.55 liters.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
35 : ? = 20 : 24 <br> QUICKLY PLEASE!!
Archy [21]

Answer:

35:42=20:24

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Math To Do, i-Pizzdy
    12·1 answer
  • a rectangle has length 3 cm greater than its width.it has an area of 28cm squared,find the dimensions of the rectangle
    13·1 answer
  • The animal shelter charges $119 to adopt a pet. On Saturday, 2 dogs and 7 cats were adopted. How much money did the animal shelt
    15·1 answer
  • Which number is a multiple of 7
    8·1 answer
  • What is m&lt;DBA=m&lt;3+m&lt;2
    14·1 answer
  • Please help.........​
    14·2 answers
  • You are offered a new position as sales representative that would pay you $25,000 plus 10% bonus for all sales over $30,000. You
    12·1 answer
  • Mario has been at bat 22 times this baseball season. Of the times at
    14·2 answers
  • What would be the exact side length of a square if the area was 49 m2
    10·1 answer
  • Which values of a, b, and c correctly complete the division?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!