1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
13

Josef said the he could represent the amount of money he made last week with the expression: 24d+8n. Write a problem about the m

oney Josef made last week.
please dont give me the answer, I need it to be a word problem.
Mathematics
1 answer:
Doss [256]3 years ago
5 0

Answer: what do you mean by a word problem?

Step-by-step explanation: 24 per hour = n times 10 hours = d so, 24(10)= $240

The second part of the equation -

8 hours = d times $20 per hour = n so, 8(20) = $160

$240+$160=$400 last week

You might be interested in
Can someone help me with all of these??Pls, and explain it in words because i have to record a video for it.
frez [133]

Answer:

Question 1: 9    Question 2: e=40

Step-by-step explanation:

Question 1: Divide both sides of the equation by the same term,Cancel terms that are in both the numerator and denominator,Divide the numbers.

Question 2: I just subtracted 56 by 16. 56-16

Question 3: To find the value of x we need to use inverse operation.???

THIS IS ALL I COULD HELP I AM SORRY!

6 0
3 years ago
PLEASE HELP THANK YOU :)
Lostsunrise [7]

Answer:

the first option

4 0
3 years ago
‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎
nevsk [136]

Answer:

x = 2 and x = 4

Step-by-step explanation:

The solution of the given equation is shown on the graph

<u>There are two intercepts with coordinates of</u>

  • (2, 2) and (4, -22)

<u>The x-coordinates are </u>

  • x= 2 and x= 4

Correct option is 3 or C.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
The table shows conversions of common units of capacity.
Vaselesa [24]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
12 grapes cost 90 $how many can bought in 40$
likoan [24]

Let x = the amount of grapes that can be bought for 0.40.


Note: By 90 I assume you mean 90 cents. The same for 40.


12/x = 0.90/0.40


0.90x = 12(0.40)


0.90x = 4.80


x = 4.80 ÷ 0.90


x = 5.33333


We can round the decimal to the ones place to get 5 grapes.




4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me I need help on this
    15·1 answer
  • Translate: Thirty less a number is equal to the product of 2 and the sum of the number and 6
    5·2 answers
  • Length of the rectangle is 4 less than 3 times its width. If the perimeter of
    10·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?
    13·2 answers
  • Can you please solve a it is so important
    5·1 answer
  • 1) Sử dụng phương pháp diện tích chứng minh định lí Pitago: “Trong một tam giác vuông, bình phương cạnh huyền bằng tổng bình phư
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP THIS IS DUE IN LESS THEN A HOUR PLEASE
    12·1 answer
  • 1/4(z +3z)+ 7=−z + 1 please help with this ive been stuck
    10·1 answer
  • 39➗(2+1) - 2x (4+1)<br> 5/7 - Exit Ticket
    5·1 answer
  • Can somebody help me out please !
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!