1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
14

Help me pleaseeeeee...

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
3 0
22) D.  5 miles

23) E

24) C.    4:30
You might be interested in
I need to find the area of the crater
expeople1 [14]
First you need to find the r, if C=2pieR, than 2.4=2pieR now you divide 2.4 by 2 so you got 1.2=pieR now you divide 1.2 by pie and obtained aproximately 0.38 miles, that is your R, now you do pie multiply by 0.38 exposant 2 and there you go, your answer is aproximately 0.45 miles2 :)
6 0
3 years ago
Solve the equation for the y-value and choose whether it is a direct variation or inverse variation.
Leona [35]

\\ \sf\longmapsto xy=7

  • Take x to right and divide

\\ \sf\longmapsto y=\dfrac{7}{x}

Hence

.\\ \sf\longmapsto y\propto \dfrac{1}{x}

Inverse variation

7 0
2 years ago
Please help with question below.
Nonamiya [84]

Answer:

Step-by-step explanation:

We have to find the points that are on the graph by finding the order pair (x, y) We are given the x value, so substitute x in the given equation f(x) and find y.

The graph is a line

6 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br> $5.99 for 19 lb
sveta [45]

Answer:

0.315 per lb

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Easy 7th grade math help me plz
LenaWriter [7]

Answer:  -1

....................

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help On this question please!
    11·1 answer
  • The side lengths of a square measure 25.3 cm. Estimate the area of the square.
    12·1 answer
  • The total cost for a bucket of popcorn and 4 movie tickets is $56. The total cost for the same size bucket of popcorn and 6 movi
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2(a+3) when a=3​
    14·2 answers
  • If a number is divisible by 3 then it is odd
    7·2 answers
  • What is the total surface area of the square pyramid?
    7·2 answers
  • Making handcrafted pottery generally takes two major steps: wheel throwing and firing. The time of wheel throwing and the time o
    7·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP WORTH 45+ POINTS. FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST
    9·1 answer
  • Mrs smith earns 3,500$ a month. She saves 280$ a month. Savings is what percent of her income
    9·1 answer
  • Is my answer correct or incorrect? True or false
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!