Answer:
21.56
Step-by-step explanation:
Alright, so let's make 2 3/5 into an improper fraction.
2 x 5 = 10 + 3 = 13
So 13/5 / 11/25.
Keep, change, flip rule: 13/5 x 25/11.
Now you multiple the numerator and denominator from both fractions. (I'm not going to do the math for you. Hope this helped and sorry if my explanation is...yeah.)
1/2
If ABC ~ DEF then 12/6, 16/8, and 18/9 would equal 2
BUT since we are going from a large triangle to a small triangle, our answer needs to be less then one, making our answer 1/2
Answer:
x^9^y^2 z^4
Step-by-step explanation:
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.