1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
2 years ago
14

The Girl Scouts are going to the pool it will cost him $2.50 per person to go and there are 10 people going

Mathematics
2 answers:
kodGreya [7K]2 years ago
6 0
2.50 times 10 it will give you 25.00$
UkoKoshka [18]2 years ago
4 0

Answer:

I would cost them $25.00 dollars

Step-by-step explanation:

This is Because if you do 2.50 x 10 = 25.00 or 25

You might be interested in
Find the area of the shape
aliina [53]

Answer:

72 yd^2

Step-by-step explanation:

Separate the shape into a square and a rectangle. Figure out the measurements of each shape then add the total.

4 0
3 years ago
How do you find the arctan 4/3 ? (Without a calculator)
Soloha48 [4]
If arctan 4/3 = the tangent of that angle will be 4/3 , opposite 4 over adjacent 3

Now, you only have to take the sin of that angle it's opposite 4 over hypotenuse 5. 

You will get that the answer is 4/5

hope this helps



7 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
The diameter of a circle that has an area of 452.16 mm
irinina [24]
The diameter is 24 since if you ÷ it by 2 you get 12 to get area it is radius squared so 12 × 12= 144×pi which is 3.14= 452.16 mm you can even check in a calculator
3 0
3 years ago
Jake has a total of 60 chocolates and sweets for sale.After selling 1/3 of the chocolates and 2/3 of the sweets,he had twice as
sergeinik [125]
Drawing models makes it clearer to compare.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 15% of 60? Create a model to prove your answer.What is 15% of 60 ?
    15·2 answers
  • You have 5 cups of birdseed. You use 3/5 cup of birdseed each day.How many days will your birdseed last
    7·2 answers
  • How many feet are in 84 yards. (im really bad at converting) :(
    9·2 answers
  • Solve for x.<br><br> 2x/3 + 1 = 3<br><br> x = 1 <br> x = 2 <br> x = 3<br> x = 6
    5·2 answers
  • One angle of an isosceles triangle measures 118°. Which other angles could be in that
    15·1 answer
  • A + 3a = 16<br><br> what does A=
    12·1 answer
  • Jane has 18 juice boxes, 24 bags of peanuts and 36 apples. She wants to make snack bags with same number of each thing in each b
    11·1 answer
  • Without using a calculator how do you evaluate tan 5π/6.
    15·1 answer
  • Hi!
    9·2 answers
  • The number -8 lies to the right of ___________ on the number line.<br> 8<br> 0<br> -6<br> -12
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!