Well actually number nine shows a fraction. There is no percent shown.
Hi - if you could provide a diagram, i could definitely help you!
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
You’re gonna do 3500X3X3 = 31500
The equation of distance traveled by the car is d(t) = 60 · t, for t ≥ 0.
<h3>What is the equation of the distance travelled by a car?</h3>
In accordance with the statement, car travels in a <em>straight</em> line at <em>constant</em> speed. The distance traveled (d), in miles, is equal to the product of the speed (v), in miles per hour, and time (t), in hours:
d(t) = v · t (1)
If we know that v = 60 mi/h, then the equation of distance traveled by the car is d(t) = 60 · t, for t ≥ 0.
<h3>Remark</h3>
The statement is incomplete and complete form cannot be found. Then, we decided to complete the statement by asking for the equation that describes the distance of the car.
To learn more on linear equations: brainly.com/question/11897796
#SPJ1