1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
2 years ago
6

On Tuesday, the Beef Market sold 400 pounds of prime rib steak at $9.98 per pound and 120 pounds of rib-eye steak at $6.49 per p

ound. What was the average cost in dollars per pound of the steaks sold on Tuesday
Mathematics
1 answer:
Westkost [7]2 years ago
4 0

The average cost in dollars per pound of the steaks sold on Tuesday is 9.17 per pound.

<h3>Average cost:</h3>

First step is to calculate the total cost for steaks

Total cost=400×$9.98 + 120×$6.49

Total cost=$4770.8

Second step is to calculate the total pound

Total pound=400 + 120

Total pound= 520

Third step is to calculate the average cost in dollars

Average cost=$4770.8 / 520

Average cost= 9.174615385

Average cost=9.17 per pound (Approximately)

Inconclusion the average cost in dollars per pound of the steaks sold on Tuesday is 9.17 per pound.

Learn more about average cost here:brainly.com/question/25799822

You might be interested in
What is the explicit rule for the geometric sequence?<br> 600, 300, 150, 75, ...
pochemuha

Answer:

Step-by-step explanation:

Hello, this is a geometric sequence so we are looking for a multiplicative factor.

a_0=600\\\\a_1=a_0 \cdot \boxed{\dfrac{1}{2}} = 300 = 600 \cdot \boxed{\dfrac{1}{2}}\\\\a_2=a_1 \cdot \boxed{\dfrac{1}{2}} = 150= 300 \cdot \boxed{\dfrac{1}{2}}\\\\a_3=a_2 \cdot \boxed{\dfrac{1}{2}} = 75 = 150 \cdot \boxed{\dfrac{1}{2}}

So, the explicit formula is for n

\boxed{a_n=a_0\cdot \left(\dfrac{1}{2}\right)^n=600\cdot \left(\dfrac{1}{2}\right)^n}}

Hope this helps.

Do not hesitate if you need further explanation.

Thank you

5 0
2 years ago
What is the total amount and the amount of interest earned on $6,500 at 6% for 25 years?
Deffense [45]
Here's the equation for one year:
0.06(6500) + 6500
But because it is 25 years:
25(0.06(6500)) + 6500
1.5(6500) + 6500
We can make it simpler:
2.5(6500)
The total amount is $16350
3 0
2 years ago
PLEASE HELPPP 10 points and will mark brainly!!!!!!
snow_tiger [21]

Answer:

-.095

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Lana's little sister needs to take a bubble bath. The package says to put in a drop of bubble bath for every half gallon of wate
Stels [109]

Answer:

Lana can put 24 drops of bubble bath for her sister

Step-by-step explanation:

If package says to put in a drop of bubble bath for every half gallon of water in the bath tub.

If the bathtub can hold 12 gallons of water

There are 12÷1/2 gallon

=12×2/1

=24

It means there are 24 half gallons in the bathtub

If every half gallon of water requires a drop of the bubble bath

Then,

24 half gallons of water requires 24 drops of the bubble bath

4 0
3 years ago
An 8 ounce mug requires 0.3 cup of hot cocoa mix. How much hot cocoa mix is needed for a 12 ounce mug?
8090 [49]

Answer:

0.45  

Step-by-step explanation:

Step 1:

\frac{8}{0.3} =\frac{12}{x}

Step 2:

8 · x = 0.3 · 12

8x = 3.6

Last Step: Divide both sides by 8 to isolate the value x

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations.
    13·2 answers
  • Find two points for this equation<br> 2x+3y=12
    5·1 answer
  • Is 127 prime or composite
    12·2 answers
  • Makos goal is to save $42 he currently has $2 and plans to save $18 per week let x represent the number of weeks mako saves mone
    13·1 answer
  • What is 2. 3/6 +1/6 +1 2/3
    8·2 answers
  • the probability density for a particle in a box is an oscillatory function even for very large energies. Explain how the classic
    10·1 answer
  • Write the complex number in the form a + bi. 6(cos 330° + i sin 330°) -3square root of three - 3i -3square root of three + 3i 3s
    15·1 answer
  • . The ratio of a circumference to diameter is​
    12·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • Pls solve with working out. Ok thanks
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!