Answer:
30.4
Step-by-step explanation:
80x38/100
Answer:
she would use the 3/4 cups of flour 6 times, so 3/4*6 = 9/2 or 4.5
OR <u>4 1/2</u>, 4 cups and a half of flour.
Answer:
$26.25
Step-by-step explanation:
We are told that Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 3 bags of cat food cost $15.75.
First of all we will find cost of 1 bag of cat food by dividing 15.75 by 3.
Now we will find the amount that Marco has spend for 5 bags of cat food by multiplying 5.25 by 5.
Therefore, Marco has spend $26.25 for purchasing 5 bags of cat food.