It shows a positive correlation
Just go from the very left of the graph to the very right and see, if the points go up or down.
Or pick off some points to see the trend
(2,1) (3,2) and (5,4)
These points show that over time the number of typos go up with the number of pages printed.
I do not know jhjgjhgmfkjcvhjvciufhkjhjkbhfbhjfhb
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
6 feet
Step-by-step explanation:
Let's form a proportion;
24 x
____ = _____ ,
9 2.25
24(2.25) = 9x,
54 = 9x,
x = height of soldier = 6 feet
Answer:
42
Step-by-step explanation:
The measure of angle K is 48, the measure of angle m is 90. From there you have 138 degrees. A triangle is 180 degrees. You subtract 138 from 180.