1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
2 years ago
5

A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Burka [1]2 years ago
3 0

Answer:

each cup would cost $0.52

Step-by-step explanation:

there are 16 cups in 1 gallon so you multiply that by two. Then you have 32 so you divide 16.64 by 32 and you end up with 0.52.   hope this helped :))

Tell me I got this wrong

You might be interested in
Which represents the solution set of an any quality 5X-9 greater than 21
Svet_ta [14]

Answer:

The last one

Step-by-step explanation:

5x<30

x<6

Because when you divide by pos+ number

the symbol cannot change.

6 0
2 years ago
A company that makes​ hair-care products had 8,000 people try a new shampoo. Of the 8,000 ​people, 32 had a mild allergic reacti
Yuri [45]

Answer:

i think it 0.4%

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this onehelp me please I have to show work too
adoni [48]
Correct, because $.6 per ounce works for all of the number of ounces. Times 0.6 for all of the number of ounces on the left side (5,10,15,20) to find the result (cost of detergent)

y=.6x
8 0
3 years ago
A dance studio is purchasing tutus for an annual performance. The table represents the number of tutus available for different p
Ne4ueva [31]

Answer:

30$ C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Renna pushed the button for the elevator to go up, but it would not move. The weight limit for the elevator is 450 kilograms, bu
Marina CMI [18]
First we should figure out how much over the weight limit the passengers are. We can find this by 750-450 which is 300. The amount of weight that needs to get off the elevator is 300 kilograms. Then, we know that each passenger weighs 70 kilograms. We can represent this as 70p.The inequality is 70p \geq 300. Then we can solve by dividing both sides of the inequality by 70. We get p \geq 4.28... Since people only come in whole numbers, and it has to be greater than 4.28, the number of excess passengers is 5.

Hope this helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a quarterback threw a football 10 yards 2 feet and 1 inch. how many inches did the quarterback throw the football
    13·2 answers
  • Julia bought 7 hats A week later half of all her hats were destroyed in a fire. There are now only 12 hats left With how many di
    13·1 answer
  • HELP ME ASAP!!!! PLEASE HELP I AM DESPERATE!!!!!!!
    5·1 answer
  • Do you always copy change change while subtracting negative integers?
    9·1 answer
  • 28 is what % of 20<br><br> 28 is ___% of 20
    10·1 answer
  • What is the intersaction of the given lines?
    15·2 answers
  • What is 1+ 25372 +62719+ 82837?
    13·2 answers
  • Translate the following sentence into an equation. The quotient of a number and -2, less 10, is -18. Giving brainliest
    9·2 answers
  • Solve 2|x + 2| – 3 ≥ 0 by graphing
    13·1 answer
  • How would I solve I need to know Asap and what is the answer
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!