1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
6

What is the solution to the system of equations?

Mathematics
1 answer:
sesenic [268]3 years ago
5 0

Answer:

D) (-5, 0)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the answer to 7(5-8x) > 147
Liono4ka [1.6K]

Answer: x < -2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
kyle has 105 baseball cards and must give 2/5 of his cards away. how many cards will kyle give away? what fraction of his cards
adelina 88 [10]
He has 3/5 of his cards left because he had 62/105 of his cards and that simplified is 3/5
6 0
4 years ago
if tom has 6 apple and he gave his mom 3 apple and and she made a apple pie how many apple are left. ​
ch4aika [34]

Answer:

depends, if he has 6 then he still has 6

if he gave her 3 of his six, then ate the pies, he has 3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the product of the tens on 14 and 42
BartSMP [9]

Answer:

The product of the tens in these two numbers is 4

Step-by-step explanation:

TO find this, first we need to find the number in the tens place for each of them. The tens place is the second from the decimal point.

14

42

Now we take these two and multiply them together to get the product.

1 * 4 = 4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gabe spends 25% of class talking. If class is 90 minutes how many minutes did he spend talking?
Gekata [30.6K]
He spent 27.7 repeating minutes of his class talking.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find f (g (x)) if f(x)=sqrtx+8; g (x)=8x-12
    10·1 answer
  • Help!10 points!Correct answer = Brainliest!
    9·2 answers
  • Given the function F(x)=3x+2 f(x)=8 find the following f(x)=8
    6·1 answer
  • There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the costs of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
    13·2 answers
  • -2/3(1/2)(-6/7)= answere is ?
    10·1 answer
  • Which of the following statements demonstrates the associative property of multiplication? A. 4. (3x6) = (4 x 3) · 6. B 6x4 = 4x
    11·1 answer
  • PLEASE HELP FASTTTT THX!<br> CHECK MY ANSWER
    10·1 answer
  • What is the slope of the line defined by the equation 3x - 4y = 5?
    11·2 answers
  • Will mark brainliest please help me ASAP thank you it is due soon
    15·1 answer
  • A cylinder has a diameter of 6 cm and a volume of 36 pi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!