1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
14

11. Shelia earns $12.00 per hour. During her performance review, her boss gave her a $0.35 raise. Is this enough to keep up with

the annual average rate of inflation?​
Mathematics
1 answer:
Mademuasel [1]3 years ago
8 0

Answer: I have read and reviewed the materials for Lessons 1-3.  yes/no 2. Review the savings options (page 10): Savings Account, CD, MMDA, US Savings Bond 3. What are the benefits of having a savings account? 4. What is meant by Time Value of Money (TVM)? 5. What is a windfall? Identify 3 types. 6. What are the benefits of beginning savings at an early age? 7. List the process of buying a stock. 8. What are assets? Describe some. 9. What is the difference between Growth Investment and Income Investment? 10. What is the annual average rate of inflation? 11. Shelia earns $12.00 per hour. During her performance review, her boss gave her a $0.35 raise. Is this enough to keep up with the annual average rate of inflation? 12. Marcos earns $8.75 per hour. He is planning on asking the boss for an hourly raise increase to cover the annual cost of inflation. How much of an increase per hour should he ask for? 13. Suppose you invest $4000 in a Simple Interest account, at an APR of 3% for 10 years. What is your account balance at the end of the 10-year period? 14. Suppose you invest $4000 in a Compound Interest account, at an APR of 3% for 10 years. What is your account balance at the end of the 10-year period? 15. Round $876.4356 to the nearest cent.

876.4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
An animal gained 5 kilograms steadily over 25 years. What is the unit rate of kilograms per​ year?
zalisa [80]

Answer:

0.2kg

Step-by-step explanation:

5/25 = 0.2 which is the rate of kg per year

5 0
2 years ago
Piper is helping her dad lay out purple tiles to make completed they have done all of this they are 16 tiles and they filled it
9966 [12]

Answer:

9 tiles needed to fill

Step-by-step explanation:

16 - 7

6 0
4 years ago
Simplify 3 - (4x - 5) + 6.<br><br><br>A)12x + 21 <br>B) 4x + 14 <br>C) 4x + 4<br>D) -4x + 14
mamaluj [8]
Hello! The question simplified is 4x + 14. This is because when you have a negative symbol in front of the numbers you need to distribute, you change the numbers inside into the opposites, and then multiply by -1. When you do this, you get 3 + 4x + 5 + 6. When you combine like terms, you get 4x + 14. The answer is B: 4x + 14.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which choice gives the solution of this inequality?<br> 3t + 7 &lt; 28
Butoxors [25]

Answer:7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
1. A dilation with a scale factor of 4 and centered at the origin is applied to AB¯¯¯¯¯ with endpoints A(1, 3) and B(5, 3). Drag
mafiozo [28]
1. (-4,-1) 2.A' (4,12) B'(20,12) 3.B' 4.2  5. 1/8 hope u got them all right  :p 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • find the approximate length of the leg of a right triangle with one leg length 8 and hypotenuse length 19
    11·2 answers
  • Jada lives in a city that has an area of 344.6 square miles. Her friend lives in a town that is one-tenth, or 0.1, that size. Wh
    13·2 answers
  • A student solved the equation 7 = 3(t - 1) - 2(t - 3) as shown below. Assume there is a value for t that satisfies the equation.
    10·1 answer
  • The tower below is made up of a square pyramid on top of a rectangular prism. What is the
    5·1 answer
  • Which angle number represents &lt;KHI?​
    9·1 answer
  • PLS HELP- ill do 15 points T-T MATH
    11·1 answer
  • Some please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
    15·1 answer
  • Super easy question just don’t know it
    10·1 answer
  • To make graphing easier, round $1.49 in the equation for the cost of navel oranges to the nearest tenth. Write the resulting val
    6·1 answer
  • Can some hell me understand foil <br> for (4x-3)(x+11)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!