Answer:
y = (x - 1)(x - 3)
y = (x + 2)^2
Step-by-step explanation:
3)
Has roots at x = {1, 3}
y = (x - 1)(x - 3)
4)
Has double root at x = -2
y = (x + 2)^2
Answer: -7/5
Step-by-step explanation:
x = - 5cm^2 - 7m^2 + 35/ m (5c - 7), C = (cross out the equal sign) 7/5 and m = (cross out the equal sign) 0 and n = -7/5
Answer:
no it's an acute triangle
Step-by-step explanation:
why? because any angle below 90 degrees is considered an acute triangle which in your case 20,24, and 36 are all very far from being a right triangle
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce