(X+12) + 140 = 180
X + 12 + 140 = 180
X + 152 = 180
X = 180 - 152
X = 28
The types of items that cost less than $3.75 per item are Paperbacks and notebooks.
<h3>How do we determine the price of a unit item in a word problem?</h3>
The price of a unit item can be determined by dividing the total price by the number of units sold.
Given that:
Paperbacks sold 3 units for $10.65;
- 1 unit will be sold for = $10.65/3 = $3.55
Notebooks sold 4 units for $14.36;
- 1 unit will be sold for = $14.36/4 = $3.59
Puzzles sold 3 units for $11.85;
- 1 unit will be sold for = $11.85/3 = $3.95
Picture frame sold 4 units for $15.20;
- 1 unit will be sold for = $15.20/4 = $3.80
Therefore, from the above calculations, we can conclude that the types of items that cost less than $3.75 per item are Paperbacks and notebooks.
Learn more about calculating the unit price of an item here:
brainly.com/question/5028370
#SPJ1
You have to multiply the 2 numbers together.
0.3 x 0.4
0.12
Answer:
24
Step-by-step explanation: