1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dedylja [7]
3 years ago
12

The measures of the angles of a triangle are 55°, 25, and 100°. What is the measure of the largest exterior angle

Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
8 0

Answer:

155answer.

Step-by-step explanation:

25 is 80 and thaths why its 157

You might be interested in
-0.38 written as a fraction the 8 is a repeating decimal
Simora [160]

Answer:

\frac{-7}{18}

Step-by-step explanation:

The line in between the numerator and denominator serves as a division sign so, -7 divided by 18 equals -0.38 with the 8 repeating

8 0
3 years ago
Can someone help me out?
grandymaker [24]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

please mark me brainliest and 5 star

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Isoke is solving the quadratic equation by completing the square.
german

Step-by-step explanation:

10 is the value of A ......

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the product of 3 x 1/7
shutvik [7]

Answer:

About .42

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A 3-gallon bottle of vinegar costs $26.40.<br><br> What is the price per cup?
Rina8888 [55]
Hi!

The price per cup is $0.55 or 55 cents.
Since there are 16 cups in 1 gallon, we would need to find out how many cups are in 3 gallons by multiplying 16 by 3.
16 \times 3 = 48
Now we know that there are 48 cups in 3 gallons. Since we have found the number of cups in 3 gallons, we can now divide the price by 48 to find out the price per cup:
26.40 \div 48 = 0.55
After dividing the price by the number of cups, we have now found out the price per cup, which is: $0.55 or in other words, 55 cents.

Hope this helps! Good luck!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • the pattern below follows the rule "starting with a value of 3, every consecutive row has a value that is 2 less than twice the
    13·1 answer
  • The numbers $1,$ $2,$ $\dots,$ $10$ are to be entered into the 10 boxes shown below, so that each number is used exactly once: \
    5·1 answer
  • Distributive property for <br> 14x+21y+7z
    7·1 answer
  • Could anyone help me with this scatter plot question? Thanks :)
    10·2 answers
  • 9. What value of m makes this equation true?<br> 1/2 (8m - 18) = 31
    15·1 answer
  • Points are plotted at (-2, 2), (-2, -4), and (2, -4). A fourth point is drawn such that the four points can be connected to form
    15·1 answer
  • Evaluate each expression please
    5·1 answer
  • Please solve this I'll give a good review and comment ty ^^ I also will give brainly if somebody else answers
    11·1 answer
  • In 5 OR MORE SENTENCES, write a short story explaining the graph OR write about the key features of the graph.
    13·1 answer
  • F'(-7, 13) was dilated by a scale factor of 2 about (-2, -5), the resulting image is___
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!