If you are given a unit rate (ex: $0.59 per ounce) then you can multiple this by the weight of the cereal to find the cost of the entire box. Do this for both boxes, and then compare the costs.
Hope this helps. I'm not sure that I'm on the right path, but I can help you further if you provide more details.
Good luck!
8x3.5= ? That’s gonna be your answer.
Answer: 332640 anagrams
Step-by-step explanation:
Given the word:
'masslessness'
Total number of letters= 12
Number of S = 6
E =2
The rest are one each.
The number of possible arrangements can be written as;
N = 12!/(6!2!)
N = 332640
Answer:
8 gallons
Step-by-step explanation:
3x4=12 (do the same to the opposite) 2x4=8 or 8 gallons of blue paint (to be more specific)
Area:66 Perimeter:36
Step-by-step explanation:
Perimeter: 9+9+5+3+4+6: 36
as 9-5 is 3
and 9-3 is 6
Area: 9*6 +3*4: 66