Answer:
its_tayyy#2357
Step-by-step explanation:
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
Answer: if your question here is if they are the same since it says equivalent then yes
Step-by-step explanation: 2/3 = 8/12