1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
15

Use the drop-down menus to choose steps in order to correctly solve 6n = 30 + 3(n – 4) for n.

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]3 years ago
8 0

Answer:

n=6

Step-by-step explanation:

6n = 30 + 3(n – 4)

Distribute

6n =30 +3n -12

Combine like terms

6n = 18 +3n

Subtract 3n from each side

6n-3n = 18+3n-3n

3n = 18

Divide each side by 3

3n/3 =18/3

n =6

Nezavi [6.7K]3 years ago
4 0

<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>:</em><em>)</em><em>✌</em><em>✌</em>

You might be interested in
Solve the equation : |x| - 6 = 4
wlad13 [49]

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

10-6 is equal to 4. The absolute value of 10 is 10. Therefore, x=10. Brainliest?

6 0
3 years ago
I need help , help me I'll help you back at the same time
iragen [17]
All that you are doing is trying to fiigure out the Frequency of all the tally marks!!

4 0
3 years ago
Cory made 4,500 g of candy. He saved 1 kg to eat later. He divided the rest of the candy over 7 bowls to
Olenka [21]

Answer: 500 g of candy in each bowl

Step-by-step explanation:

1,000 g = 1Kg

4,500 g - 1,000 g =  3,500 g of candy were divided over 7 bowls:

Each bowl contains = 3,500 g➗7 bowls = 500 g candy/bowl

Answer: 500 g of candy in each bowl

<h2><em>Spymore</em></h2>
4 0
3 years ago
Nivyana and Ana are selling their apparel to earn money for a cruise. Knitted scarves are $50 each in Mittens are $25 per pair.
Katarina [22]

Answer:

The number of knitted scarves is 10

The number of knitted mitten is 20

Step-by-step explanation:

Given as :

The cost of each knitted scarves = $50

The cost of pairs of mittens = $25

Total number of scarves and mitten bought = 30

The total money invested to pay for items = $1000

Let The number of knitted scarves = k

Let The number of mitten = m

<u>Now, According to question</u>

The total money invested to pay for items = cost of each knitted scarves × number of knitted scarves + cost of pairs of mittens × number of mitten

i.e $1000 = $50 × k + $25 × m

Or, 40 = 2 k + m

i.e 2 k + m = 40           ........A

And

Total number of scarves and mitten bought =  number of knitted scarves +  number of mitten

i.e k + m = 30            ...........B

Now, solving eq A and eq B

So, (2 k + m ) - ( k + m ) = 40 - 30

Or, (2 k - k) + ( m - m) = 10

Or, k + 0 = 10

∴  k = 10

So,  The number of knitted scarves = k = 10

Put the value of k into eq B

∵ k + m = 30

So, m = 30 - k

or, m = 30 - 10

∴  m = 20

The number of knitted mitten = m = 20

Hence,  The number of knitted scarves is 10 and The number of knitted mitten is 20  . Answer

7 0
3 years ago
HELP I NEED HELP ASAP
Anni [7]
I think the answer is letter D.

:) have a good day
7 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE ANY HELP IT POSSIBLE THANK YOU VERY MUCH ❤
    11·1 answer
  • Marissa found that 12 of the 50 people she surveyed like lemon in their tea. How many of the 4,500 people in his town would you
    8·1 answer
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • Why do student need to know the basic of geometric figures in geometry<br> ?
    12·1 answer
  • 2(x-4) is less than or equal to 10
    9·2 answers
  • Combine the like terms to create an equivalent expression:<br> 7p-(-5)+(-1)
    14·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!! Question in pic!!!!! Help pls!!
    14·2 answers
  • HELP I NEED HELP ASAP
    10·2 answers
  • Graph the following equations.<br><br> X=1
    15·2 answers
  • In general, what is the equation of a line that is parallel x-axis
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!