1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pickupchik [31]
3 years ago
13

Select the best answer for the question

Mathematics
1 answer:
artcher [175]3 years ago
3 0

Answer:

C

HOWEVER: "Less Than" is usually depicted as a dashed line at the border. and there MUST be an OR between these two equations to include all of the blue area. An "and" there would exclude the area between the edge lines.

Step-by-step explanation:

2x + y < 10

       y < -2x + 10

3x + 2y < 12

       2y < -3x + 12

         y < -1.5x + 6

You might be interested in
Find out the area and perimeter of circle of radius 7cm
lutik1710 [3]

Answer:

area =  \frac{\pi}{4}  \times  {r}^{2}  \\  =  \frac{\pi}{4}  \times  {7}^{2}  \\  =  \frac{\pi}{4}  \times 49 \\  = 38.48451000647 \: cm \: ans......

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the transformation from figure A to figure B in the image below.
olga2289 [7]

Answer:

Reflection

Step-by-step explanation:

Here, we want to get the transformation that yielded figure B from figure A

Looking at the plot, we can see that we have the origin as the center of transformation

The kind of transformation however is reflection

The shape A was reflected about the origin or the point (0,0) to give shape B

7 0
3 years ago
The answer to this problem
IrinaK [193]

Answer:

Which question are you needing help with?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A paintball court charges an initial entrance fee plus a fixed price per ball.
m_a_m_a [10]

Answer : The cost of 10 balls will be, 13.5 dollars

Step-by-step explanation :

As we are given the following expression:

P=0.80\times n+5.50

where,

P = total price (in dollars)

n = number of balls used

Given:

n = number of balls used = 10

Now we have to determine the cost of 10 balls.

P=0.80\times n+5.50

P=0.80\times (10)+5.50

P=8+5.50

P=13.5\$

Thus, the cost of 10 balls will be, 13.5 dollars

4 0
3 years ago
Find the value of x and y
SCORPION-xisa [38]

Check the picture below.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 50 Pts
    8·2 answers
  • What is the unit rate of $10 for 8 cans of soup?
    5·1 answer
  • In 50 gram portion of cereal 8 grams of it are sugar which of the following represents the present of the 50 grams that is sugar
    6·2 answers
  • I need help with solving this equation
    6·1 answer
  • 1 Admission to the local movie theater is $3 for each child and $7 for each adult. A group of 12 people pay $64 admission. How m
    7·1 answer
  • How many triangles can you make with two side lengths of 6 inches that meet at a 50 degree angle.
    10·2 answers
  • 15 points per answer! tysm! &lt;3 Ben and Wendy love to go out for dinner! Can you blame them? Ben’s family went to his favourit
    9·1 answer
  • What is (x^-2 y^10)^2/x^5 y^-3 using only positive exponents
    13·1 answer
  • The total cost of 8 sharpeners and 3 sketchbooks is $26.05. If the cost of a sharpener is $a, and a sketchbook is $1.90 more exp
    14·2 answers
  • If I am 165 centimeter tall. And Roberto is 1.7 meters tall who is taller?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!