1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
13

49.50 increased with 55% discount of 51%=

Mathematics
1 answer:
saw5 [17]3 years ago
5 0

the answer is $37.60



You might be interested in
I Really need help with this!
Scrat [10]
Where the heck did x come from!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What two-dimensional figure will result from slicing this rectangular prism parallel to its base?
alina1380 [7]

Answer:

We will obtain a rectangle on slicing this rectangular prism parallel to it's base.

Hence, option 1) is true.

RECTANGLE.

Step-by-step explanation:

On slicing this geometrical figure; which is a rectangular prism parallel to it's base then we will obtain a figure similar to it's base of the same dimensions as it's base.

As the base of the rectangular prism is a rectangle so on slicing this 3-dimensional figure parallel to it's base we will obtain rectangles.

Hence, option 1 is true.

RECTANGLE.

8 0
3 years ago
15 POINTS WITH BRAINLIEST!!! TIMED TEST HELP!!!
podryga [215]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

since it's a multiplication consider the two factors one by one

cubic root of y^6 = y^(6/3) = y^2

cubic root of 8x^3= 2x^(3/3)= 2x

so 2xy^2

6 0
3 years ago
Each tile costs 80 cents how much change would i get back if i bought 192 tiles with 200 dollars
Maksim231197 [3]
Cost of 192 tile at $0.80 =   192 x .80 = $153.60
       Change due from $200.00     =$200 - $153.60= $46.40

3 0
3 years ago
Can any one help me solve liner eqations?
sveticcg [70]
S I can
which linear equation due u want?
3 0
3 years ago
Other questions:
  • For Every 12 Student in a group there are 2 adults if there are 96 students how many adults are on the field trip
    6·2 answers
  • (-5ab+4a+4) - (2ab-1)
    12·2 answers
  • Anna weighs 52 pounds. Patrick weighs x pounds. Write an expression for their combined weight.
    5·1 answer
  • What is v in 55 -7v 6?
    15·1 answer
  • What is 240 fl.Oz converted into cups
    5·2 answers
  • What are the solutions to the equation -54 + 6x = 0
    14·2 answers
  • Order the following integers from least or greatest
    5·1 answer
  • The table shows a set of conditional relative frequencies of drivers in a survey planning to buy a used vehicle next, based on h
    6·1 answer
  • Maggie just read that her computer, which costs $1,500 new, loses 20% of its value every
    8·1 answer
  • If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!