1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
3 years ago
7

If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?

Mathematics
1 answer:
sesenic [268]3 years ago
6 0

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

12u->2.28

1u-> 2.28 /12

=0.19

You might be interested in
URGENT Two numbers have a sum of 2 and a difference of -16. What are the numbers?
Firlakuza [10]

Answer:

-7 and 9!

Step-by-step explanation:

To get to the sum of 2 you add -7 and 9.

To get to the diffrence of -16 you minus -7 and 9.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aaron is taking a multiple choice test with a total of 20 points available. Each question is worth exactly 1 point. What would b
Ede4ka [16]

Let x represent number of wrong questions answered by Aaron.

We have been given that Aaron is taking a multiple choice test with a total of 20 points available. Each question is worth exactly 1 point. We are asked to find Aaron's score (out of 20) if he got 6 questions wrong.

To find Aaron's score, we will subtract number of wrong answers from total score.

\text{Aaron's score}=\text{Total score}-\text{Number of wrong answers}

\text{Aaron's score}=20-6

\text{Aaron's score}=14

Therefore, Aaron's test scores would be 14 out of 20.

To find Aaron's score if he got x questions wrong, we will subtract x from total scores that is 20-x.

Therefore, Aaron's score would be  20-x, if he got x questions wrong.

4 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> 80 rooms on 5 floors<br> =<br> =<br> rooms per floor<br> Submit
Ganezh [65]
<h3>The formula to find unit rate is:</h3>

<em>divide the denominator with the numerator in a way that the denominator becomes 1</em>

<h2>Now,</h2>

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto \frac{80}{5}\end{gathered}

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto\cancel{\dfrac{80}{5}} \end{gathered}

\begin{gathered}\\ \sf\longmapsto 16\end{gathered}

<u>Hence, The unit rate is 16 rooms per floor.</u>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Angela and Juan went to the ice cream store where ice cream cones cost $0.90 each and ice cream bars cost $0.75 each. They spend
yarga [219]
4 x 0.90 = £3.60
£13.50 - £3.60 = £9.90
0.9 + 0.75 = £1.65
£9.90/£1.65 = 6
They bought 6 ice cream cones
6 0
3 years ago
If you are at school, then you are working hard. If you are working hard, then you will get good grades. Use a law of logic to d
Ksivusya [100]
B is the only logical answer really.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question is in attached picture below
    15·1 answer
  • HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELLLP
    12·1 answer
  • For every 3 presents lisa wrapped, helen wrapped 5. if they wrapped a total of 184 how many did each wrap. ( how did you get the
    12·1 answer
  • Help pls ill give extra points
    12·2 answers
  • The value of a phone when it was purchased was $500. It loses 1/5 of its value a year. What is the value of the phone after 1 y
    13·1 answer
  • What measurement is the quantity of mass per unit volume?
    14·2 answers
  • Solve for x……………………….
    14·2 answers
  • JA mattress store in Stafford purchased a mattress at a cost of $255 and marked it up 100%. Later on, Cassie bought the mattress
    9·1 answer
  • Zara translates figure p to make figure q. If she translates figure q 4 units to right to make figure r where will figure r be l
    5·1 answer
  • Give 1 pair of Vertical and 1 pair of Supplementary angles
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!