1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
10

One angle of a triangle measures 120°. The other two angles are in a ratio of 5:7. What are the measures of those two angles

Mathematics
1 answer:
natta225 [31]3 years ago
3 0
5x= one angle measure
7x= second angle measure
120°= third angle

Triangles equal 180°. Add the angles above to total 180°. Find x to find two two unknown angles.

5x + 7x + 120°= 180°
combine like values

12x + 120= 180
subtract 120 from both sides

12x= 60
divide both sides by 12

x= 5

ONE ANGLE MEASURE
5x= 5(5)= 25°

SECOND ANGLE MEASURE
7x= 7(5)= 35°

CHECK:
25° + 35° + 120°= 180°
180°= 180°


ANSWER: The measures of the two angles are 25° and 35°.

Hope this helps! :)
You might be interested in
Chelsea shows her work in finding the solution to 4x-5=2+3(x-3). After checking her answer in the original equation, she found t
KonstantinChe [14]

Answer:

The solution is x=-2

The mistake could be in operation however here is the all operation

Step-by-step explanation:

Getting each term and sum each one

4x-5=2+3(x-3)\\4x-5=2+3x-9\\4x-5=-7+3x\\4x-3x=-7+5\\x=-2

Check replacing in the original equation:

4(-2)-5=2+3(-2-3)\\-8-5=2-6-9\\-13=2-15\\-13=13

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the figure
Lina20 [59]

Answer:

121.36

Step-by-step explanation:

L times W times H

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph shows the image of the triangle reflected across the line of reflection shown?
olga55 [171]

Answer:

D .points (2,2) (4,4) (0,9)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Take a look at the picture!
igor_vitrenko [27]

Answer:

1.3 * 10^5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many 1/4 - pound packages of cheese can the deli make with 12 - pound of cheese? Please help !!!
devlian [24]

Answer:

48 packages

Step-by-step explanation:

recipicate 1/4 which is 4 the multiply by 12

Hope this helps!!!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 25x-10y
    7·1 answer
  • Evaluate y^2 + 2y for y = 0, 1, and 2. Are the resulting numbers prime or composite.
    13·1 answer
  • 8^_/8^-4=8^9<br> I hate school btw
    15·1 answer
  • Is my work and answer correct? The question was 3 1/3 plus 2 1/7
    15·1 answer
  • What tool would use to measure around a cup​
    13·1 answer
  • Please help fastttfffffffff
    11·1 answer
  • A line's y-intercept is 8, and its slope is 6. What is its equation in slope-intercept form?
    14·1 answer
  • Please help I have (5 days left)
    11·1 answer
  • 4 pounds of grapes cost 5$ 7 pounds of grapes cost $8.75. What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • A cube has a surface area of 54 square centimeters.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!