1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
2 years ago
9

HELPPPPPP PLLSLLSLSLLSSS!!!

Mathematics
1 answer:
ELEN [110]2 years ago
6 0

Answer:

It is better to buy the <u>10-ounce box for $1.95</u>

Step-by-step explanation:

1.) Set up a ratio to represent this problem.

Ounces : Price

10 : 1.95

14 : 2.81

2.) Find the unit price for the first ratio.

10 : 1.95

/10  /10

1 : 0.195

This means that a one-ounce box of cereal will cost $0.12

3.) Find the unit price for the second ratio.

14 : 2.81

/14  /14

1 : 0.20071428571

This means that a one-ounce box of cereal will cost $0.20

4.) Compare prices

$0.12 < $0.20

Therefore, it is better to buy the 10-ounce box for $1.95.

You might be interested in
Phi 103 week 5 quiz up to 80% of doctors endorse this project uses which rhetorical device
Helga [31]
Up to 80% of doctors endorse this project uses Weasel Words<span>.
</span>
Weasel Words are the statements that are intentionally ambiguous or misleading.
These words are commonly used<span> in advertising and in political statements to mislead.</span>
3 0
3 years ago
What is the equation that represents the line
Airida [17]

Answer:

y=3/4x+2 is the answer

8 0
3 years ago
Someone help me ( view picture below )
oksano4ka [1.4K]

Answer:

D. 13

Step-by-step explanation:

x = 5

2 x 5 + 3 = 13

5 + 8 = 13

meaning the side length has to be 13, also.

5 0
3 years ago
from the set {-512,-8,8} ,use substitution to determine which value of x makes the equation true -64x=-1,152
Llana [10]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

Just divide both sides by - 64

6 0
3 years ago
1+1 im borrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrred
elena-s [515]

Answer:

=2

hope it helps!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can the area of a trapezoid be exactly twice the area of the triangle?
    14·1 answer
  • Evaluate 3 − 24 ÷ 8 + 4^2
    15·2 answers
  • In circle O, AE and FC are diameters.Arc ED measure 17 degrees
    14·2 answers
  • A clothing store sells 30 shirts a day for $20 each. The clothing store's daily shirt revenue is A) $500 B) $5,000 C) $600 D) $6
    6·2 answers
  • 3. Which of the following
    9·1 answer
  • Use the photo below:
    10·1 answer
  • What is the equation of a line that passes through the point (-4,4) and has a slope of -2
    13·1 answer
  • The number 21 is a(n) —<br> number because
    9·1 answer
  • How do I write half of the difference of a number and eleven in mathematical terms?
    11·2 answers
  • How many swimmers are there represented on this dot plot?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!