1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
2 years ago
14

A rectangular dog park was built with the dimensions shown. The fencing that completely surrounds the park cost $12 a yard. Each

square yard of grass sod that covers the entire park cost $8. What was the total cost for the fencing and the sod?
Mathematics
1 answer:
leonid [27]2 years ago
7 0

Answer:

sod- 1662.6

fencing- 807.6

all- 2470.2

Step-by-step explanation:

sod-

25.5 * 8.25 = 207.825

207.825*8= 1662.6

fencing-

8.25+8.25+25.5+25.5= 67.3

67.3*12= 807.6

fencing + sod

1662.6 + 807.6= 2470.2

You might be interested in
Does anyone know this?
Alchen [17]

Answer:

Sorry man I don't know this I surely would help you if I knew tho

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A person can pay $33 for a membership to the history museum and then go to the museum
Lemur [1.5K]

Answer:

42$

Step-by-step explanation:

The person pays 33$ for a membership,and then visits the museum 9 times.So 33+(9*1)=42

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.
krek1111 [17]

Answer: -2

Step-by-step explanation:-2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is two-dimensional and infinitely large?
Makovka662 [10]

Answer:

D. A solid

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A car dealership buys a car for $12,500 and sells it for $15,750. What is the percent markup( percent increase)
Natalka [10]

Answer:

About 1.26%

Step-by-step explanation:

Divide 15,750 by 12,500 to find your answer.

Hope this helped!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • For each equation below , determine the value of y if x = 2 .
    15·2 answers
  • the coach of a local basketball team says that her team scored 40 points in the first game and 60 points in the second game. wha
    8·2 answers
  • Answer need help plz
    10·2 answers
  • HELP PLS
    12·1 answer
  • Quizizz help 10 pts each brainiest guaranteed blah blah blah​
    10·2 answers
  • What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
    5·1 answer
  • Pleaseeee help me like I figured one out I just don’t know what the other one is
    5·1 answer
  • A boy spent 3/8 of his money and had 15.00 left. How much did he spend?
    14·1 answer
  • Jenny randomly selects 20 boxes of crayons from the shelf and finds two boxes with at least one broken crayon. If the shelf hold
    12·1 answer
  • Scores on a graduate school entrance exam follow a normal distribution with a mean of 560 and a standard deviation of 90. What i
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!