1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blondinia [14]
3 years ago
7

Peggy earned $20 for each lawn she mowed last summer. This summer, she raised her price to $23 per lawn. What is the percent inc

rease of Peggy’s charges?

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
5 0

Answer:

15 percent

Step-by-step explanation: You will substract the new value from the old value.

23-20

Now you will get the difference between them and divide that by the original amount.

3/20

This will equal 0.15 in which you now multiply by 100

15 percent

You might be interested in
What is Evaluate 3(4 - 2)2
earnstyle [38]
Answer should be 12 3 times 4-2 is 6 times 2 is 12
5 0
3 years ago
Here are two five-pointed stars. A student said, “Both figures A and B are polygons. They are both composed of line segments and
Natali5045456 [20]

Answer:

A because I said so poopy head

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with my math homework
Klio2033 [76]
The answer should be J.15.
8 0
3 years ago
If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
Olin [163]
<span>$20/16=$1.25/candy bar 
Candy bars cost $1.25 each </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of the figure below is 179.3 ft. Find the length of the missing side.
antoniya [11.8K]

Answer:

13 ft

Step-by-step explanation:

8(13.3) + 2(23.8) + 12.3 = 166.3

179.3 - 166.3 = 13

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Maggie runs 1/4 of a mile in 1.3 minutes. Olivia runs 2/3 of a mile in 2.9 minutes. Who runs faster? How much faster per hour do
    9·1 answer
  • Tyler mixes 55 kilograms of gravel with 11 kilograms of cement . How many kilograms of gravel does Tyler need for each kilogram
    14·1 answer
  • Why is the product of a rational number and an irrational number irrational?
    14·2 answers
  • Use the diagram. AB is a diameter and AB perpendicular to CD. The figure is not drawn to scale. Which statement is NOT true?
    8·2 answers
  • michelle's family drove 272.48 miles . michelle's calculate that they drove 26.2 miles per gallon of gas how many gallons of gas
    14·1 answer
  • Case 4 – House Price. A small data set contains information on House Price (Y) in dollars, as well as predictors: number of Cars
    15·1 answer
  • Show work when multiplying 3.9×5.3
    15·2 answers
  • Find the slope given to the points (-2,-9) and (-1,-3)
    5·1 answer
  • Please help me please
    15·1 answer
  • During his visit to London, George Orwell decided to ask everyone he talked to whether or not the cameras made them feel more se
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!