1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
2 years ago
13

For his phone service, Bob pays a monthly fee of $30, and he pays an additional $0.05 per minute of use. The least he has been c

harged in a month is $91.45.
What are the possible numbers of minutes he has used his phone in a month?
Usem for the number of minutes, and solve your inequality for m.

Mathematics
1 answer:
Vesnalui [34]2 years ago
5 0

Answer:

m ≥ 1229

Step-by-step explanation:

Use m for the number of minutes

30 + 0.05×m ≥ 91.45

0.05*m ≥ 91.45-30

0.05*m ≥ 61.45

m ≥ 1229

You might be interested in
Are the two expressions in the equation 2b + 5 + 1b = 3b + 5 equal or equivalent? How do you know
vodka [1.7K]

Given:

The expression is

2b+5+1b=3b+5

To find:

Whether the two expression in the equation are equal or equivalent.

Solution:

If two expression are exactly the same, then they are equal and if the two expressions are different but the after simplification both are same, then they are called equivalent expressions.

We have,

2b+5+1b=3b+5

Taking LHS, we get

LHS=2b+5+1b

On combining liker terms, we get

LHS=(2b+1b)+5

LHS=3b+5

LHS=RHS

In the given equation both expression are different but after simplification LHS = RHS, therefore the expression are equivalent not equal.

5 0
2 years ago
I need help me with number 7
Lina20 [59]
-7=-9+n/8
Add 9 to both sides
2=n/8
Multiply 8 on both sides
Final Answer: 16=n
4 0
3 years ago
The manager of a snack bar buys bottled water in packs of 35 and candy bars in packs of 20. Then, she sells the items individual
hoa [83]

Answer:

8 packs of bottled water and 14 packs of candy bars

Step-by-step explanation:

Provided,

Each pack of water bottles = 35 bottles

Each pack of candy = 20 candy

Since quantity of candy in each pack is small than quantity of water bottle in each pack, in order to have same quantity in numbers of both bottles and candies,

Purchase quantity of candy packs shall be more than the pack of water bottles.

Further, with this option 1 and 2 are not valid as candy packs are same or less than packs of water bottle.

In option 3 and 4, option 3 have smaller quantities as provided manager bought the least possible quantity.

Accordingly

Option 3

8 packs of water bottle = 8 \times 35 = 280 \ water\ bottles

14 packs of candy = 14 \times 20 = 280 \ candies

Since the quantities of water bottles and candies are same this is an opt answer.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation represents the line that passes through points (1, -5) and (3,-17)
zvonat [6]

Answer:

A) y=-6x+1

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-17-(-5))/(3-1)

m=(-17+5)/2

m=-12/2

m=-6

y-y1=m(x-x1)

y-(-5)=-6(x-1)

y+5=-6(x-1)

y=-6x+6-5

y=-6x+1

8 0
2 years ago
Circle an expression and the variable you would substitute if for in each system y=2x <br>x+3y=14 ​
Len [333]

X=2

Y=4

Multiply top so y values cancel out, so multiple top by -3. Y values cancel out. You combine top and bottom equations, x=2. Plug 2 in first equation for x. Y=4

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What graph could represent the function f(x)= 1/x -1 ?
    14·1 answer
  • The Davidson family wants to expand its rectangular patio, which currently measures 15 ft by 12 ft. They want to extend the leng
    12·2 answers
  • A gift box in the shape of a rectangular prism measures 8 inches by 8 inches by 10 inches. What is the least amount of wrapping
    15·1 answer
  • If ever 100$ equals 1 points how much does 261 points equal in dollars
    9·2 answers
  • PLEASE HELP!!!
    8·2 answers
  • Pls help find the equation of the line
    7·2 answers
  • I need help:/ right answer gets brainliest
    7·2 answers
  • 10 The value of y varies directly with x. If x = 3, then y = 21. What is the value of x when
    10·1 answer
  • Kevin and his children went into a restaurant and he bought $31.50 worth of hotdogs and drinks. Each hotdog costs $4.50 and each
    12·1 answer
  • Divide. Write your answer in simplest form.<br><br> −0.18÷0.03=
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!