1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s344n2d4d5 [400]
3 years ago
8

What is the interior angle measure of a polygon with 33 sides

Mathematics
2 answers:
Marrrta [24]3 years ago
6 0

Answer:

169.0909...°

Step-by-step explanation:

[(n - 2)180]/n =

= [(33 - 2)180]/33

= 169.0909...°

Vedmedyk [2.9K]3 years ago
6 0

Answer:

10.90909091

Step-by-step explanation:

you divide 360 by the amount of vertices

You might be interested in
Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
Elena-2011 [213]

Answer: $4.9 each towel

Step-by-step explanation:

You divide 19.6 by 4

5 0
3 years ago
Please answer this I need this ASAP to bring up my grade!!!!!
ExtremeBDS [4]

Answer:

it could maybe 50 or 525 hope this helps idrk

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How is angle a related to angle d? A) vertical angles B) alternate interior angles C) alternate exterior angles D) corresponding
Art [367]

Answer:

because they are across from each other vertically

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
What product is greater than 3/5
spayn [35]

Answer: 4/6+4/6 is 8/12 and bigger than 3/5

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Caterers made 272 cups of punch for a party. They will distribute the punch equally into 6 bowls. How many cups of punch will ea
motikmotik

Answer:

45.33 cups.

Step-by-step explanation:

272 divided by 6 gives this answer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help asap...i will give brainliest
    10·1 answer
  • 13. Solve –5√ x = –15. A. x = –9 B. x = –7 C. x = 9 D. x = 7
    9·1 answer
  • Help me answer this question !!! pleaseee
    14·1 answer
  • If a 23-ounce box of cereal costs $2.89, what should a 30/ounce box cost?
    13·1 answer
  • Algebraic Expression:
    9·1 answer
  • Last question on the picture
    7·2 answers
  • Adele took a total of 12 quizzes over the course of 2 weeks. After attending 5 weeks of school this quarter, how many quizzes wi
    6·2 answers
  • My question is down there
    11·1 answer
  • Oatmeal is packaged in a right circular cylindrical container that has a radius of 7 centimeters and a height of 16 centimeters.
    7·1 answer
  • Jack has 2 3/4 ups of meat to fill for patties. If he uses 3/16 cups of meat for each patty, how many whole patties can jack mak
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!