1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
2 years ago
7

Robby took his dog to the pet grooming store. The service costs $30. He tips the groomer 25%.

Mathematics
2 answers:
lozanna [386]2 years ago
7 0

Answer: $37.50

Step-by-step explanation:

You multiply the $30 by the percentage tip so 25% in this case, first make it a decimal that would be 0.25. 30*.25=7.50 then you add the 7.50 to the 30 which is gives you the $37.50

hoa [83]2 years ago
7 0

Answer:

$37.50

Step-by-step explanation:

25% of 30 is 7.50   $7.50+$30=$37.50

You might be interested in
What is the slope of the two points (-2,7) and (4,-8)
labwork [276]

Answer:

-15/6

Step-by-step explanation:

If you look at the first number in each point, the x coordinate, you see the 2nd point is 6 forward from the 1st point. Now the 2nd number is the y coordinate, and you can see it goes down 15 from the 1st coordinate. So y/x is the slope.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equivalent fraction for 10/2
Scorpion4ik [409]
10/2 is an improper fraction. So, change it to a mixed number. 10÷2=5

5 is the mixed number and is the equivalent fraction. You can also do 5/1 which is also equivalent. 
7 0
3 years ago
Plis only answer correctly
gregori [183]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

d

dkimiunuhbubhwswdqwduoewdWEC W vcuuhdcosv

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam and Rachel both walk dogs in their neighborhood. Sam charges $15 per walk, plus
bija089 [108]

Answer:

Call of duty. warzone=free

Step-by-step explanation:

you go ps store, you search warzone you click download then you wait how many hours. Then you play! And you dont answer this question :) :)

4 0
2 years ago
during one week an automobile manufacturing plant produced 4837 luxury cars 8952 vans and 848 station wagons how many vehicles d
OlgaM077 [116]

Answer:

14637

Step-by-step explanation:

8952

+

4837

+

0848

=

00007

00030

006

04

1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How to write three different improper fractions that equal4/23
    12·1 answer
  • Mrs. Hanson has 2 pies for a party. She calculates that if she splits the pies evenly among the guests, they will each receive
    12·2 answers
  • If you bike for 60 kilometers at 30 kilometers per hour and return at 20 kilometers per hour, what is the average speed for the
    9·1 answer
  • Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
    6·1 answer
  • PLS HELP ME ASAP FOR 7. A and B! (SHOW WORK!!!) + lots of points
    13·1 answer
  • Tristan sends 91 text messages in 3 days how many Tristan send per a day
    10·2 answers
  • Jose bought 750 bags of peanuts for 375.00. He intends to sell each bag for 0.15 more the he paid. How much should he charge for
    11·2 answers
  • Solve each equation two step equation test 5+m / -3 =0
    6·2 answers
  • Complete the factorization of 3x2 – 5x + 2<br> .
    12·1 answer
  • ######### sʇuᴉod ǝǝɹɟ​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!