1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
2 years ago
5

Write an equation in slope-intercept form of the line.

Mathematics
1 answer:
alexira [117]2 years ago
3 0

Answer:

y=x-3

Step-by-step explanation:

To find slope, use m=y2-y1/x2-x1, using values of x and y from two different points. Once you have found slope, take another point and use the point-slope equation y-y1=m(x-x1) and substitute in slope for m and the point for x1 and y1. Isolate y by subtracting y1 from both sides.

You might be interested in
What is the product?
Ann [662]

Answer:

it shows that it's B

the gray check mark

4 0
3 years ago
An 8-pound bag of tomatoes costs $5.60. At the same rate, what would be the cost of 11 pounds of tomatoes?
Evgesh-ka [11]
Here is the solution to the given problem above.
Given that for an 8 pound bag of tomatoes costs $5.60, we would want to know how much will it be for 11 pounds. First, we should know how much does it cost per pound. So 5.60 divided by 8 is 0.7. So per pound of tomatoes costs $0.7. Now to know how much for 11 pounds, we multiply 0.7 by 11 and we get $7.70. The correct answer therefore would be option C. $7.70. Hope this answer helps.
5 0
3 years ago
What is the unit rate, expressed in kilometers per minute?
nikklg [1K]
The correct answer is D
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plsss Help!! Will mark brainiest!! Due soon!!
Tom [10]

Answer:

(10, 8) is the distance.

Step-by-step explanation:

The x's are 10 points away from each other and y's are 8 points away from each other.

By the way, there is no second picture.

Sorry if I'm wrong. I might be more helpful if you upload the second picture.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need to have twenty characters here
mestny [16]
Try explaining how you worked the problem and how you did it
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Serena is playing a video game in which she captures butterflies. There are 2 butterflies on the screen at the start of the game
    12·1 answer
  • Least comun multiple 6 and 8
    12·2 answers
  • How do you solve this using substitution? <br> -x+y=1<br> x+y=-1
    15·1 answer
  • Dan sold half of his comic books and then bought 9 more. He now has 11.how many did he begin with
    13·1 answer
  • Vince is trying to fit two boxes into the trunk of his car. One box is 1/2 of a foot tall and the other is 2 4/5 feet tall. Stac
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • A square is drawn on the coordinate plane. The endpoints of one of its sides are located at (-2,4) and (-2,-11). What is a perim
    12·1 answer
  • Which of the following is a disadvantage to using tables? Check all that apply.
    10·1 answer
  • What is the remainder when 12 345 x 54 321 is divided by 9?<br>1<br>2<br>3​
    15·2 answers
  • Round 4.776 to the nearest hundred
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!