Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step
B = Cost of 8 pack / 8 bottles = $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle
A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle
then do a simple subtraction A -B = savings
Step-by-step explanation: Information is incomplete
if an 8 pack cost $16
If the 6 pack cost $15
All you do is a simple subtraction after calculations
Cost of 8 pack / 8 bottles = $16/8 =$2 per bottle
Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle
in my example
You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack
Answer:
x = - 6
Step-by-step explanation:
- 15/3 = x + 1
- x = 1 + 15/3
- x = 3/3 + 15/3
- x = 18/3
x = - 18/3
x = - 6
So if 18 plus 1/4 of the number is the number the means 18 is 3/4 of the number so 18 divided by 3 is 6 so 1/4 = 6 now add 6 to 18 to get 4/4 of the number which is 24 number = 24