1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
2 years ago
5

Is the equation a linear function or nonlinear function?

Mathematics
2 answers:
Andreas93 [3]2 years ago
6 0

Answer:

it is definitely a linear function

Step-by-step explanation:

this is because an increase in one side of the equation leads to an increase in the other

RUDIKE [14]2 years ago
5 0

Answer:

i think Linear function not sure

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do you The the answer of equation of the boundary line & to write the inequality whose graph is shown? How do you work i
Firlakuza [10]
This is the equation
y =  - 1x





good luck
3 0
2 years ago
A solid right pyramid has a regular hexagonal base with an area of 7.4 units2. The pyramid has a height of 6 units.
Lelechka [254]

Answer: Second option.

Step-by-step explanation:

You need to use the following formula:

V=\frac{1}{3}Bh

Where "B" is the area of its base and "h" is the height.

According to the data given in the exercise, you know that:

B=7.4 units^2\\\\h=6\ units

Therefore, knowing this values, you can substitute them into the formula shown before and then evaluate, in order to calculate the volume of thi right pyramid whose base is a regular hexagon.

Then, you get:

V=\frac{1}{3}(7.4 units^2)(6\ units)\\\\V=14.8\ units^3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the measure of angle 1 is (3x-4) degrees and the measure of angle 2 is (4x+10) degrees, what is the measure of angle 2 in deg
vampirchik [111]

Here's the pictureof the asking a question thing

do you see the paper clip

7 0
2 years ago
How do you solve -4x - 10 < 2
viva [34]
There is a way and you will find it but not from me
5 0
2 years ago
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
lora16 [44]
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the measure of angle c
    6·2 answers
  • Set up a proportion and use cross multiplication to solve. 15 is what % of 60.
    8·2 answers
  • what's the slope? simplify your answer and write it as a proper fraction,improper fraction or integer ​
    13·1 answer
  • Use the table to write a linear function that relates y to x .<br><br> y=
    12·1 answer
  • Find the area of the figure below.<br> 6 in.<br> 5 in.<br> 4 in.
    14·1 answer
  • HELP :/ At the local pet store, Bloodfin Tetra cost $1.50 each and Angelfish cost $4.75 each. If Sarah bought 8 fish for a total
    11·1 answer
  • PLEASE I REALLY NEED HELP PLEASE!!!!!!
    12·1 answer
  • Determine whether the following scenario represents a direct variation and describe why or why not: It takes 4 painters 8 hours
    7·1 answer
  • I need answers quick
    12·1 answer
  • What is the total cost for a $625 laptop if the sales tax in your state is 4.6%?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!