1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
3 years ago
7

A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
grigory [225]3 years ago
7 0

Answer:

$1.99 is the unit price

Step-by-step explanation:

13.93 divided by 7 determines the unit price

You might be interested in
Area and explanation thanks
adoni [48]
Area of the rectangle is 18•3= 54
Area of the triangle is (10-3)•(18-6)/2= 7•12/2= 42
Area of the whole figure is 54+42=96
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Qual o valor de Pi ?
Igoryamba
<h2>Hello my friend.</h2>

The Pi value is approximately equal to 3.14.

<h2>I hope I have helped a lot.</h2>
3 0
3 years ago
-4x - 84 = 2x + 24 <br> ??????
yarga [219]

Answer:

x= -54

Step-by-step explanation:

-4x - 84 = 2x + 24

-4x + 2x= 24 + 84

-2x= 108

x= 108 ÷ (-2)

x= -54

5 0
3 years ago
In each bouquet of flowers, there are 5 roses and 8 white carnations. Complete the table to find
VLD [36.1K]

Answer:

25 roses and 40 white carnations

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The shelter has 90 dogs and 150 cats. of these animals 9 dogs and 27 cats receive medication. What percentage of animals receive
krek1111 [17]
3% because If you divide 27/9
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which pair of the following tests is used to test for normality?
    6·1 answer
  • Graph the direct variation equation. y=9x
    8·1 answer
  • Find the common difference of the arithmetic sequence.
    13·1 answer
  • Which value for x makes the sentence true?
    7·2 answers
  • Annie’s bakery makes a different sort of bread each day.she bakes wheat bread on Monday,oatmeal on Tuesday,raising on Wednesday,
    5·1 answer
  • Calculate the premiums for the following insurance policies. (Help!!!! Active Quiz)
    12·2 answers
  • Mason plans to use a strategy to find the product of 32times250. write a strategy mason could use to find the product
    7·1 answer
  • What is the solution of x in 2-3(6-2x)=1/2(10x-8)
    12·1 answer
  • Would it be a b c or s please answer fast
    7·1 answer
  • Ok so I know what 2 X 8 is but I have no idea how to put the answer into the system I keep trying but it’s not working
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!