1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
2 years ago
7

A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
grigory [225]2 years ago
7 0

Answer:

$1.99 is the unit price

Step-by-step explanation:

13.93 divided by 7 determines the unit price

You might be interested in
Plz help me with the problem 13 − 12y = 13
barxatty [35]
Bring the 13 over to read 13-12y-13=0 then move the 12y over do it becomes 13-13=12y 0=12y y=0
5 0
2 years ago
-3+p/7=-5 help step by step please ???
Firdavs [7]
Here’s an explanation! let me know if you need further clarification

5 0
11 months ago
What is 710 dollars plus tax please help 100 points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
matrenka [14]
This is 5 points dude, not 100. (jk I'll help!)

To find tax, you would multiply your total amount by your tax percentage. You didn't provide us with what the tax percentage was, so I'll give you what you should do, which is:

D=710+(710*t)

Where <span>t is your tax percentage and D is your final amount in dollars.

If you can provide us with the tax percentage, I would be happy to help you do that as well.

:)</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the percent decrease. Round to the nearest percent. From 96°F to 71°F​
barxatty [35]

Step-by-step explanation:

100% = 96

1% = 100%/100 = 96/100 = 0.96

the temperature changed by 96 - 71 = 25.

how many % are these 25 ?

we check how often 1% fits into 25.

that is done by division :

25 / 0.96 = 26.04166667 ≈ 26%

7 0
2 years ago
Is 45.6 a irrational number!!???
notsponge [240]
No

Mark brainliest please


Hope this helps you
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Even numbers between 27 and 39
    11·1 answer
  • Which is an example of an experiment? A. Testing the effectiveness of a new hair product by allowing one group to use it and com
    13·2 answers
  • I don’t know what the answer to this question is , help
    11·1 answer
  • If the range of the function f(x) = 4x – 3 is {11.4, 15, 17, 29}, what is its domain?
    15·2 answers
  • PLEASE HELP GIVING 40 POINTS!!!!! −2.5x−9&lt;16
    5·2 answers
  • Please help me fast!!
    11·1 answer
  • I need help ASAP!!!!!
    8·1 answer
  • Find the greatest common factor of 15 x²y³ and -18 x³yz .
    12·2 answers
  • Lúcia is using energy at a rate of 420 kilocalories (kcal) per hour (h) ice skating.
    5·1 answer
  • What value will make the equation true -21 - ? = 1and1/2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!