Answer:
Elena's sales and expenses will both be $
396
if she sells
36
boxes of cards.
Step-by-step explanation:
He should take them out at 9:20.
Hope this helps!
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup
We are asked to determine the number of elements in the set containing whole numbers between 3 and 15. In this case, the numbers included in the set are 4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,and 14. Upon counting, there are 11 elements all in all. Hence the answer to this problem is A. 11