Answer: y = 2x - 9
Step-by-step explanation:
I graphed it and did the work in my head-
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Answer: F=160
Step-by-step explanation:
if
8=27
F = 540
multiply 540 x 8 /27 = F = 160
Answer:
the answer is 105120
Step-by-step explanation:
24 hours in a day, 365 days in a year. 365 multiplied by 24 equals 8760 multiply that by 12 equals 105120