1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
2 years ago
11

What is the answer to this? And where and what direction do I shade to?

Mathematics
2 answers:
hammer [34]2 years ago
8 0

Answer:

n<6, see image, shade to the left

Step-by-step explanation:

Divide both sides by -2.

If you divide be a negative, you must reverse the inequality symbol.

You can see that the inequality symbol is "pointing" at the n. I just turned it back around again bc it's easier to read that way. It is still "pointing" at the n, so it means the same thing. It says, "n is less than 6" What numbers are less than 6? Like 5, 4, 3, etc. Even 5.25 and 5.9 are less than 6. So put an open circle on the 6 (some classes/teachers/books put a parenthesis instead of an open circle, face it towards the shading) Then shade to the left. See image.

Llana [10]2 years ago
5 0

Answer:

n<6 is the answer so probably shade the 6 area. I don't really know where to shade but do know that n<6 is the answer.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
.anybody actually knows the answer ​
maxonik [38]

Answer:

2.56

Step-by-step explanation:

14.7 - 1.9 = 12.8

12.8/5 (sides) =

n = 2.56

check:

2.56 * 5 = 12.8

12.8 + 1.9 = 14.7

7 0
3 years ago
Help needed pls provide steps
Talja [164]
Plane averaged 88mph with the wind and 44 against the wind. the average of these two averages is 66 mph. plane speed in still air is 66 and the wind speed was 22 (88-22=66 and 44+22=66)
5 0
3 years ago
Pls answer (no bit file things) thank you :)
ozzi

Answer:

bit you thought this was an answer

5 0
3 years ago
List the key parts of this graph and explain what each means in a real world context
Reptile [31]

Which graph? I can not see any graph in there

3 0
3 years ago
Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
bekas [8.4K]

Answer:

Each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

We have to find the amount she spent on each notebook.

22-10=12

We know she spent $12 on six notebooks

We need to divide to find the answer

12/6=2

Each notebook costs $12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5=1/5w in algebraically
    11·1 answer
  • B is the midpoint of AC. If AB =x +5 and BC = 2x -11, find the measure of AB
    5·1 answer
  • Help me dumb self pls​
    6·2 answers
  • Drag a statement or reason to each box to compete this proof.
    6·1 answer
  • Determine the volume of a sphere with a great circle of radius 12 cm.
    5·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!<br><br>IM TIMED!!!
    12·1 answer
  • Algebra help!!! giving brainliest and you’ll get 20 points rather than 10!!! (asap please)
    9·2 answers
  • . Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each
    10·2 answers
  • On average, Anna can drive 31 miles on every gallon of gasoline. If she fills up her tank for $2.19 per gallon, how much will it
    15·1 answer
  • 3x-6y=-12<br> 6x+6y=30 <br> What is the value of x and y
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!