1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
2 years ago
5

Complete the factoring. 14x^5 = 2x^3•( ? )

Mathematics
1 answer:
gavmur [86]2 years ago
7 0

Answer:

7X^2

.

.

.

is the correct answer

You might be interested in
Ming's DVD collection includes 16 adventures movies, 7 comedies, 12 westerns, and 8 mysteries. He wants to keep 8 of the DVDs an
alina1380 [7]

43 total movies the type of movies is added in to confuse you pay no ttention just add the total. he keeps 8 of them
43 - 8 = 35

he gives them to 5 friends

35 DIVIDED by 5 = 7

each friend would get 7 each

7 0
3 years ago
Write the equation of a line that is perpendicular to y = -2/3x + 1 and passes through (-6 , 4 ).
Mashcka [7]

Answer:

So your answer is x=0.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What's 76×32÷5+(19×92)-15×2? Need help ASAP​
arsen [322]

Answer:

2204.4

Step-by-step explanation:

Okay so we want to always use order of operations: PEMDAS

Sop first we do what is in the parenthesis. 19*92 is 1748.

Now, going from left to right, we do multiplication and division. 76*32 is 2432. Then we divide that by 5 to get 486.4. And the last bit is 15*2 which is 30.

Your equation now is 486.4+1748-30.

The final answer is 2204.4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is an anole a primary consumer,secondary or third level consumer
Alexus [3.1K]
I dont think that it belongs in primary consumers, secondary or third level consumers
7 0
2 years ago
Which set of points represents a nonlinear function?
Naily [24]

Answer:

The answer would be B.

Step-by-step explanation:

(-2,2)(0,0)(2,2) represents a nonlinear function.

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • How to divide fractions
    12·2 answers
  • 2. Scale: 4 inches = 12 miles. If the drawing length is 13 inches, what is the actual<br> length
    11·1 answer
  • What is the first quartile of 10, 12, 19, 20, 24, 26, 30, 31, 34, 36
    12·1 answer
  • 4+6 as a verbal expression
    7·2 answers
  • The price (in dollars) p and the quantity demanded q are related by the equation: p^2+2q^2=1100.If R is revenue, dR/dt can be ex
    5·1 answer
  • A merchant has 120 litres and 180 litres of two kinds of oil. He wants to sell the oil by filing the two kinds of equal volumes.
    6·1 answer
  • Choose the correct simplification of the expression (5x^5)^2.
    13·2 answers
  • What is the width of a rectangle with a length of 3/8 ft and and area of<br> 4 square feet?
    11·1 answer
  • A coin is tossed 20 times with the following results:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!