1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
2 years ago
12

4800 persons run a marathon, 1200 reach the finish line. What is the percent of people reach the finish line at the marathon?

Mathematics
1 answer:
Ket [755]2 years ago
7 0

Answer: 25%

Step-by-step explanation: So first make the number of people who ran the marathon and the number of people who finished the marathon into a ratio

1200:4800

then make that into a fraction, 1200/4800

then make the percent of people who reached the marathon into a fraction, using 100 as the denominator and a variable as the numerator.

for example. p/100 (p, represents the percent)

then cross multiply.

1200x100=1200000

Last divide 1200000 by 4800 to get 25%.

You might be interested in
What percent id 25 of 100?
Cloud [144]
25/100 is equal to 25%.

Percents are always out of 100.
So 25/100 is 25%.

Hope this helped☺☺
6 0
3 years ago
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the correct classification
Tatiana [17]
I think it the second one no the 3 one you chose !
6 0
3 years ago
Find the number of sides when:
svp [43]
((n-2)×180)/n = 156
(n-2)×180=156n
24n =360
n =15

360/n =36
n = 10

a)15 b)10
7 0
3 years ago
Lannie ordered 12 copies of the same book for his book club members. The book cost $19 each, and the order has a $15 shipping ch
SashulF [63]

Hey there!

First, we need to find how much Lannie paid for all 12 copies. To do this, all we have to do is multiply the unit price ($19) by how many copies he bought (12)

$19 x 12 = $228

So, he spent $228 on the books, but we also need at add the shipping charge:

$228 + $15 = $243

Therefore, the total cost of Lannie’s order is $243

Hope this helps you!

God bless ❤️

Brainliest would be appreciated

xXxGolferGirlxXx

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • NOT SURE NEED HELP PLEASE​
    6·2 answers
  • If one side of a square is 16 how long is the diagonal?​
    8·1 answer
  • A batch of 24 cookies has a total of 3200 calories.How many calories is each cookie
    8·2 answers
  • FlybynightSavings.com is offering a savings account that pays 29% compounded continuously. How much interest would a deposit of
    15·1 answer
  • Lance rolls a die 5 times. What is the probability that he rolls an even number all five times?
    10·2 answers
  • -y=x-2<br> What’s the answer
    14·1 answer
  • Find the distance between the two points.
    11·1 answer
  • X + 8 = -15<br> What does x= ???
    10·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP ME ASAPPP
    9·1 answer
  • Which of the following equations could be parallel to the equation x = 5
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!