A 2-gallon container of laundry detergent costs $32.40. What is the price per quart?
2 answers:
$259.02 i think this is right
4 quarts in a gallon, 8 quarts in 2 gallons, so 32.40 divided by 8 is $4.05..
each quart cost 4 dollars and 5 cents
You might be interested in
Answer:
10
Step-by-step explanation:
p² +3q
= 2² +3*2
=4 + 6
=10
Answer:(A²-B²) = (A-B)² + 2AB
Step-by-step explanation:
Answer: 5.7 x 107
Step-by-step explanation:
Answer:
both because thats what i think
51.54 rounded to the nearest whole number equals to 52.