1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murljashka [212]
3 years ago
13

5x+6.5=8x-2.5 what does this mean and i would like to know how to solve this equation

Mathematics
1 answer:
Bingel [31]3 years ago
6 0

The answer is x = 3

I hope this helped

You might be interested in
Can anybody please help me out with this question I would really appreciate it so much . Please and thank you .
mr Goodwill [35]

Answer:

x=3 MT=36 MH=18

Step-by-step explanation:

The two triangles are the same, so 7x+8=10x-1

3x=9

x=3

MT=12x3=36

MH=36/2=18

3 0
3 years ago
Identify the expression which represents the calculation “subtract 3 from 15, then divided by 6
matrenka [14]

Answer:

\frac{15-3}{6}

Step-by-step explanation:

You would start by writing the expression for “subtract 3 from 15", which would be \frac{15-3}{6}, then you would add on "then divided by 6", which would make it

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
) Which point on the number line shows the position of squared 77
a_sh-v [17]
The root of 77 is 8.774 so the answer is C

Answer: C
8 0
2 years ago
Drag each label to the correct location on the image.
PSYCHO15rus [73]
1,2,4belong on company sources and 3 should be on external information
6 0
3 years ago
12345 what is the answer if you multiply 1x2x3x4x5 and do the same with subtraction, addition and devision, in that order. Then
Alexandra [31]

Well, we just need to perform the operations:

  • Multiplication: 1\cdot 2 \cdot 3 \cdot 4 \cdot 5 = 120
  • Subtraction: 1-2-3-4-5 = -13
  • Addition: 1+2+3+4+5 = 15
  • Division: 1 \div 2 \div 3 \div 4 \div 5 = \frac{1}{120}

So, if you add all the numbers together you get

120-13+15+\dfrac{1}{120} = 122 + \dfrac{1}{120}

Or, if you prefer,

\dfrac{1681}{120}

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Mason is growing tomatoes in his garden this year. Ever 1.5 ft of stalk yields about 3.4 pounds of tomatoes. He has four plants
    10·1 answer
  • Thompson Alberts purchased a pack of 12 pencils for $4.99. What is the unit price per pencil rounded to the nearest tenth of a c
    5·2 answers
  • PLEASE HELP
    9·1 answer
  • (30 points for answering! If you show steps I will give brainliest!)
    7·1 answer
  • Joshua and his four friends each have 1/2 package of crackers. HOW many packages of crackers do they have in all
    12·2 answers
  • In mathematics given that x=L2-L1/L1(O2-O1).
    9·1 answer
  • Help! What’s the answer.. It’s a Khan Academy Problem
    11·1 answer
  • A clown bought 18 bags of round balloons with 20 balloons in each bag. He bought 24 bags of long balloons with 35 balloons in ea
    7·1 answer
  • How do you do Inequalities o-o help meh pleaseeeeeeeeeee
    5·1 answer
  • Find the area of the rectangle. ​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!