1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
2 years ago
12

G(x)= x squared -6/ 3x+10 g(4)= ?

Mathematics
1 answer:
andrezito [222]2 years ago
3 0

Answer:

g(4) = 18

Step-by-step explanation:

You have to input 4 in the x poistion of the equation :

g(x) = x² - 6/3x + 10

Solve:

g(4) = 4² - 6/3(4) + 10

=> Multiply and distrubute

g(4) = 16 - 8 + 10

=> Smplify

g(4) = 18

-Chetan K

You might be interested in
Darren wanted to see how contagious yawning can be. To better understand this, he conducted a social experiment in which he yawn
denis23 [38]

Answer:

10.5 minutes

Step-by-step explanation:

Thinking about the problem

The modeling function is of the form P(t)=A⋅Bf(t), where B=4B=4B, equals, 4 and f(t)=\dfrac{t}{10.5}f(t)=

10.5

t

​

f, left parenthesis, t, right parenthesis, equals, start fraction, t, divided by, 10, point, 5, end fraction.

Note that each time f(t)f(t)f, left parenthesis, t, right parenthesis increases by 111, the quantity is multiplied by B=4B=4B, equals, 4.

Therefore, we need to find the ttt-interval over which f(t)f(t)f, left parenthesis, t, right parenthesis increases by 111.

Hint #22 / 3

Finding the appropriate unit interval

fff is a linear function whose slope is \dfrac{1}{10.5}

10.5

1

​

start fraction, 1, divided by, 10, point, 5, end fraction.

This means that whenever ttt increases by \Delta tΔtdelta, t, f(t)f(t)f, left parenthesis, t, right parenthesis increases by \dfrac{\Delta t}{10.5}

10.5

Δt

​

start fraction, delta, t, divided by, 10, point, 5, end fraction.

Therefore, for f(t)f(t)f, left parenthesis, t, right parenthesis to increase by 111, we need \Delta t=10.5Δt=10.5delta, t, equals, 10, point, 5. In other words, the ttt-interval we are looking for is 10.510.510, point, 5 minutes.

Hint #33 / 3

Summary

The number of people who yawned quadruples every 10.510.510, point, 5 minutes.

7 0
3 years ago
If I wash 24 dogs and used 4 bottles of shampoo, How many dogs can I wash with only 1 bottle of shampoo?
____ [38]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

I hoped it helped!!!

You can just divide both 24 by 4 and 4 by 4 to make it 1.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The dimensions of a figure are doubled, how many times larger will the volume be? Only enter numerical answers
Doss [256]

Answer:if you double all of the dimensions of a rectangular prism, you create a similar prism with a scale factor of 2. The surface area of the similar prism will increase as the square of the scale factor (22 = 4) and the volume will increase as the cube of the scale factor (23 = 8).

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Plzzz guys help I'm so confused
GalinKa [24]

Answer:

<u>y = 320,000 ( 1.048 ) ^x</u>

x = number of years

(the  ^  before the x symbolizes "to the power of," but I can't do that on my keyboard)

Step-by-step explanation:

formula i used:

A = <em>amount that you start with</em>

t = amount of years / time

%increase: you must convert your percent (4.8%) to a decimal (0.048)

A ( 1 + %increase ) ^t

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 6 red marbles, 2 blue marbles, and 1 green marble. What is the
SSSSS [86.1K]

We have 1 green and 8 non-green.  

We get a probability of 8/9 of a non-green for the first marble and a probably of 7/8 for the second being non green, so

p = (8/9)*(7/8) = 7/9

Answer: 7/9

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A square has a side of 6.25 feet. What is the area in square feet? Round to the correct significant digits.
    8·1 answer
  • A certain CD-ROM disk can store approximately 6.0 × 102 megabytes of information, where 106 bytes = 1 megabyte. If an average wo
    8·1 answer
  • 2〖sen〗^2 x+3 senx+1=0
    10·1 answer
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • PLZZZZZZ answer these questions
    15·1 answer
  • Help this is my exit ticket HURRY LOTS OF POINTS
    7·2 answers
  • Ross is shopping for mulch that costs $1.29 per cubic foot. During his first trip to the store, he bought 16.5 cubic feet. He ne
    6·1 answer
  • A home is purchased for $60,000 in 2001 and sold for $225,000 in 2021. Plot this on a graph. Then draw 2 lines, 1 mapping a line
    15·1 answer
  • 60 Point Question Answer ASAP! Brainliest to best/first answer
    13·1 answer
  • Question 5 of 5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!